Londra'da Bir Günde Gezilebilecek Yerler

Londra'da Bir Günde Gezilebilecek Yerler
Londra'da geçirebileceğiniz sadece tek bir gününüz mü var? Fena bir durum bu, keşke daha uzun vaktiniz olsaydı ama endişelenmeyin çünkü hazırladığımız bu rehber sayesinde Londra'daki bir gününüzü en verimli şekilde degerlendirip, şehri mükemmel kılan unsurları yakalamanızı sağlayacağız.
Size öncelikle Londra ile alakalı küçük ipuçları verelim;

- Biliyorsunuz İngiltere'de trafik tersten akıyor o yüzden hızlı geçireceğiniz bu süre içerisinde bu konuyu aklınızdan çıkarmanız çok önemli. 

- Aşağıda Londra'da sizin için listeledigimiz tüm ziyaret noktalarınin birbirleriyle arası yürüyüş mesafesindedir ve bu turistik noktalara Londra'nın metro istasyonları çok yakın mesafededir.

- Konforlu ve doğal bir gezinti için keşfe Trafal Square'den başlayıp St. James's Park'a dogru devam edip, gezintiyi orada sonlandirmaniz gerekiyor. Yani aşağıdaki listeyi sırasına göre takip etmelisiniz.

- Ayaklarınıza spor ayakkabi, üzerinize de rahat kıyafetler geçirin ve Londra yolculuğumuz başlasın.

1. Trafalgar Square

Londra'da Bir Günde Gezilebilecek Yerler
Trafalgar meydanını aynı bizim taksim meydanı gibi dusunebilirsiniz. Farklılıkları var tabii ki taksim meydanında canlı müzik ya da sokak gösteri yapılmaz daha çok istiklal caddesi içerisinde bunlar vardır ama Trafalgar meydanında canlı müzik ve sokak sanatçılarını izleyebilirsiniz. Tabii bu esnada çantanıza ve cuzdaniniza da dikkat edin, Londra da olsa bu tür olaylar olabiliyor.

2. Whitehall'da Atlı Muhafızların Geçit Töreni 

Londra'da Bir Günde Gezilebilecek Yerler
Girişinde iki atlı muhafızın sabit bir şekilde durduğunu göreceksiniz. Muhafızların nöbet degisim seremonileri her gün sabah saat 11'de başlıyor. Sadece pazar günleri sabah 10'da değişim gerçekleşiyor.

3. Downing Street

Londra'da Bir Günde Gezilebilecek Yerler
Burası İngiltere başbakanının yaşadığı evdir. Elbette eve giremezsiniz ama yeterince yaklaşıp fotoğraflarını çekebilirsiniz.

4. Parlament Binası 

Londra'da Bir Günde Gezilebilecek Yerler
Westminster Sarayı (Parlamento Binası) Elizabeth Kulesi'ne (St. Stephens Kulesi) ev sahipliği yapar ve içerisindeki çan ile de meşhurdur. Buraya Big Ben deniyor. Thames nehrinin yanında yer alan bu görkemli ve oldukça süslü kompleks, hem Londra’nın ikonik bir görüntüsü hem de etrafındaki diğer binaların aksine kendi başına uygun olmayan bir Neo-Gotik harikasıdır. 

Şöyle de bir bilgi verelim. Elizabeth kulesine sadece İngiliz vatandaşları çıkabiliyor ama parlemento binasını ziyaret edebilirsiniz.

5. Thames Nehri

Londra'da Bir Günde Gezilebilecek Yerler
Thames nehri kenarında biraz yürüyüş yapıp fotoğraf çekmeden lütfen ülkeye geri dönmeyin. Kısa bot turlarına da katilabilirsiniz.

6. Westminster Manastırı

Londra'da Bir Günde Gezilebilecek Yerler
Şairlerden krallara kadar üç binden fazla insanın mezarlığı gibi bir yerdir bu manastır. Pazar günleri ve dini günlerde bu manastır ziyarete kapalıdır.

7. Churchill Savaş Müzesi

Londra'da Bir Günde Gezilebilecek Yerler
O zamanlar savaşların yönetildiği bu yeraltı odası şimdi 2. Dünya savasina dair de bir çok seyi inceleyebileceginiz Churchill müzesi ile komple bir müze haline getirilmiştir. 24-26 Aralık haricinde senenin her günü Sabah 9.30 ile akşam 6 arasında ziyaret edebilirsiniz.

8. Buckingham Sarayı 

Londra'da Bir Günde Gezilebilecek Yerler
Sadık bir kraliyetçi, hevesli bir cumhuriyetçi ya da kararsız bir seyirci olun, Buckhigham sarayının sahip olduğu büyüleyici mimariyi inkar edemezsiniz. Dünyanın en büyük ve en önemli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Kraliçenin galerisi, aynı zamanda bozulmadan kalmaya devam eden son büyük Avrupa kraliyet koleksiyonlarından biridir ve görülmeye değer.

9. St. James Parki

Londra'da Bir Günde Gezilebilecek Yerler
Klasik bir İngiliz parkı diyebiliriz. Şehrin merkezinde herkesin tadını çıkarabileceği bir park. Mavi köprüden, Londra'nin en güzel manzaralarindan birinin tadını çıkarabilirsiniz. Öğleden sonra saat üç gibi giderseniz yeni beslenmiş pelikanlari görebilirsiniz.

Londra'daki en uygun fiyatlı otelleri haritadan inceleyebilirsiniz;
Booking.com
Londra'da kısa bir zaman dilimi içerisinde gezip görebileceğiniz yerleri bu şekilde derledik. Sırasına bağlı kalırsanız bir kaç saat içerisinde rahat rahat tüm bu mekanları ziyaret edebilirsiniz. Sizler de eklemek istediğiniz popüler lokasyonlari aşağıdaki yorum kutucugundan bizlerle paylaşabilirsiniz. Londra'ya tatile ya da çalışmaya gidecek vakti kısıtlı olan arkadaşlarınıza da bu yazıyı gonderebilirsiniz.

İlgili İçerik: Valiz Hazırlarken Kullanabileceğiniz İpuçları

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.