Hafta Sonu Tatil Önerisi: İzmir ve Kuşadası

Hafta Sonu Tatil Önerisi: İzmir ve Kuşadası
Yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğrayan, yazı başka kışı başka güzel olan şehirlerimizden İzmir, seyahat tutkunlarına unutulmaz bir tatil olanağı sunuyor. Ege’nin sevimli kasabalarını ve tatil beldelerini ziyaret etme şansına erişeceğiniz İzmir yolculuğunuzda hem bölgenin tertemiz havasına doyacak hem de ruhunuzu dinlendirme imkanına sahip olacaksınız.
Artık kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde de İzmir’in çevre ilçelerini ziyaret ettiğinizde ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız. Sıcakkanlı ve misafirperver insanlarla dolu şehirde, İzmir ve Kuşadası’nı keşfetmeyi mümkün kılan tavsiye rotalar bulunuyor. “Kışın seyahate mi çıkılır?” diyenlere inat, bu duraklar size “İyi ki geldim.” dedirtecek.

Ulaşım

Bildiğiniz üzere ülkemizde yaz aylarına oranla kışın uçak biletleri çok daha uygun fiyatlı olmakta. Özellikle tatil beldelerine olan ilginin bu mevsimde azalması ve firmaların düzenlediği fırsatların artması bütçenize uygun uçuşları bulmanıza olanak sağlıyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın şehir merkezine ve çevre ilçelere yakın konumda olması ise hava yolu ile ulaşımı vazgeçilmez bir hale getiriyor. Hele bir de kısa süreli bir seyahat planı yaptıysanız gideceğiniz yere mümkün olduğunca erken ulaşmanız size avantaj sağlamış oluyor. Havalimanı Kuşadası’na 80 km iken, İzmir’deki merkezi pek çok semte yarım saatlik bir araç yolculuğu sonrası ulaşılabilir bir konumda yer alıyor.


Konaklama   

Konaklama alternatifi olarak bölgede binlerce seçenek yer alıyor. Öncelikle İzmir merkezde mi yoksa çevre ilçelerden birinde mi konaklayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Yaz aylarına oranla çok daha avantajlı olan konaklama birimleri her şekilde bu mevsimde bütçenizi sarsmayacak bir aralıkta yer alıyor. Şehir merkezinde konaklamayı düşünüyorsanız, tesisleri kıyaslama ve hemen rezervasyon yapma fırsatı bulacağınız Neredekal İzmir otelleri sayfasını ziyaret etmeniz yeterli. Eğer Kuşadası’nda konaklamayı tercih ederseniz ise Kuşadası otelleri kış mevsiminde oda fiyatı olarak 50 TL’ye kadar inebiliyor. Seyahatinizde öncelikli olarak uğrayacağınız duraklara göre konaklama birimleriniz değişse de her ki bölgede de gönül rahatlığıyla konaklayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Söz konusu rotalar İzmir ve Kuşadası olunca gezilecek yerlerin sayısı da bir hayli artıyor elbette. Seyahatinizin bir gününü İzmir’de, bir gününü de Kuşadası’nda değerlendirecek şekilde planlayabilirsiniz. İzmir’in simgesel yapılarından biri haline gelmiş Konak Meydanı’ndaki Saat Kulesi’ni, Kemeraltı’nda yer alan alışveriş duraklarını, Alsancak’tan kolaylıkla ulaşacağınızı Kordon boyunca yürürken deniz kenarında boyoz yemeyi günlük planınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin.

Özellikle günün sonunda şehrin balık restoranlarından birinde muhteşem lezzetteki deniz ürünlerini ve zeytinyağlı mezelerini tatmadan seyahatinizi sonlandırmamanızı tavsiye ederiz. Şehirde dilerseniz İzmir’in Şirince ya da Sığacık gibi köy ve sahil kasabalarına tüm gününüzü ayırma olanağı bulabilirsiniz. Daha sakin bir tatil planı olanlar için bu duraklar, en doğru tercih olacaktır.

Hafta Sonu Tatil Önerisi: İzmir ve Kuşadası
Kuşadası programınızı ise tercihinize göre doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzelliklerini keşfedebileceğiniz bir kültür gezisi niteliğinde yapabilirsiniz. Kale ve milli parklarına mutlaka vakit ayırmanız gereken Kuşadası, sadece yaz aylarında değil bahar ve kış aylarında ziyaretçilerine muhteşem bir seyahat olanağı sunuyor. İlçede, ruhunuza iyi gelecek bir kış seyahati geçirme olanağı bulacağınız Kuşadası Milli Parkı ve Güvercin Adası’nı ziyaret etmeden tatilinizi sonlandırmamanızı belirtmekte fayda var.

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.