En Ucuz Tatil İçin 8 İşe Yarar İpucu

En Ucuz Tatil İçin 8 İşe Yarar İpucu
En ucuz şekilde tatil yapmak, tatile çıkmak için şahane ipuçlarımız var. Yıllardır turizm sektörünün içinde olduğum için bu işin hilelerini çok iyi bildiğimi söyleyebilirim. Tatilinizi yapabileceğiniz en ucuz şekilde yapabilmeniz için tatil sistemlerinde var olan küçük ama size büyük paralar ödettiren tuzaklara düşmemeniz, onları alt etmeniz gerekiyor.

Bu tuzaklar nelerdir ve en ucuz şekilde nasıl tatil yapabilirsiniz, bu tatil tuzaklarını nasıl alt edeceksiniz bunları öğreneceksiniz. Elbette bunlar bizim tatil tavsiyelerimiz ve turizm sektörü çalışanları olarak sizlere aktardığımız ipuçlarımız olacak. Başlangıç olarak bu yazıyı neden aralık ayında yazdığımızda başlayalım.

Çok basit; çünkü yaz tatili için en ucuz fiyatları şuan bulabilirsiniz. Uçak biletleri, otel rezervasyonları. Kısacası yaz tatili için yapacağınız tüm planların fiyatları şuanda en ucuz fiyatlarda.

Bir Bütçe Belirleyin

Bir Bütçe Belirleyin
Bir bütçe belirlemek yarı yolda kalmamak ve gerçekçi planlar yapmak için önemli. Bütün yıl çalışıp tatil için kenara 2000 lira ayırdığınızda ve bunun bilincinde olduğunuzda ilk olarak planlarınızı bu bütçe doğrultusunda yapacaksınız ve planınıza bağlı kaldığınız sürece bu bütçenin üzerine çıkmayacaksınız. Ucuz tatil yapmak için kafanızda belirlediğiniz bir rakam mutlaka olsun. 

Düşük Sezonda Tatile Çıkmak

Düşük Sezonda Tatile Çıkmak
Bu Antalya'ya kışın, Uludağ'a yazın gidin tavsiyesi değil elbette. Yaz tatili için Ege ve Akdeniz bölgelerini yazın ortasında değil, sonlarına doğru ya da başlarında tercih etmeye çalışın. Çünkü artık yaz sonlarına doğru ya da yaz başında koltuk doluluğu az olan uçak firmaları ve doluluk oranları az olan oteller fiyatlarda indirim uygulamaya başlar. Yani temmuz ayının ortasında Antalya'ya gitmek ile ağustos sonu gitmek arasında güzel bir fiyat farkı var. Bakın ben bunu her gün çalıştığım sektörde yaşıyorum ve test etmek amacı ile şuan Antalya için bir otele rezervasyon yapıyorum. Aynı otele 1 mayıs girişli ve 1 haziran girişli 2 farklı rezervasyon yapıyorum. İki rezervasyonun da toplam konaklama süresi 1 hafta ve aynı oda tipine aynı kişi sayısıyla (2) yapıyorum. Aradaki farka inanamazsınız. Tam 550 lira fiyat farkı ile 1 mayıs için yaptığım rezervasyon daha ucuz.

En Ucuz Tatil İçin Erken Rezervasyon Yapın

En Ucuz Tatil İçin Erken Rezervasyon Yapın
Sistem, hava yolu firmaları için şu şekilde çalışır; Örneğin Antalya ya da İzmir uçuşu için koltuk kontenjanı açarlar. Bu kontenjan onların operasyon maaliyetlerinin ne kadar olduğu ile alakalıdır ve bu maaliyete göre koltuk başı ücretlendirme yapılır. Siz 30 liradan 8 ay önceden bilet alırsınız ve hava yolu firmaları 8 ay önceden aldıkları o paralar ile 8 ay sonra yapacakları uçuşun maaliyetini karşılarlar. Erken rezervasyona açılan kontenjan dolduğunda ve uçuş zamanı geldiğinde fiyatlar bir anda 4-5 katı pahalılaşır ve buradan kazanılan paralar da hava yolu firmalarının ceplerini doldurur.

Aynı şey otellerde de geçerli fakat farklı bir sistem ile. Oteller kontenjanı size değil seyahat acentelerine açarlar. Bu yüzden bazı bilinen seyahat acenteleri sizlere daha ucuz fiyatlar sunabilir ve oteller ile iletişime geçtiğinizde münferit olarak daha yüksek fiyat alırsınız. Bu sistem bizim ülkemizde genellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde geçerlidir. İstanbul'da böyle bir şey pek mümkün değil. Bu da şu demek oluyor; Güneye tatile gitmek istediğinizde bilinen seyahat acentelerini kullanmanız ucuz tatil yapmak için daha uygun olacaktır.

Büyük Bir Grup Halinde Tatile Gitmek

Büyük Bir Grup Halinde Tatile Gitmek
Aslında şöyle düşünün; Seyahat acentelerinin yaptığı şey de sizi bir grup haline getirerek indirim yaratmak ve bundan komisyon çıkarmak. Siz de arkadaş grubunuz ile tatile çıktığınız zaman rezervasyonlarınızda grup indirimlerinden faydalanabilirsiniz.

Gönüllü Olun

Gönüllü Olun
Nasıl ki Açlık Oyunları filminde Katnis kardeşinin yerine gönüllü olmuştu. Hatırlayın. Sonrada gidip eşsiz güzellikteki ormanlarda kamp yapıp, adrenalin keyfini sonuna kadar yaşamıştı. Aynı şey.

Şaka bir tarafa gönüllü olarak çalışıp yurt dışında bir çok ülke gezme şansınız var. Bunların daha detaylı incelemesi için daha önce yazdığım "42 İşe Yarar İpucu İle Dünyayı Gezerek Para Kazanmak" başlıklı yazıya gidebilirsiniz.

Tatile Gittiğiniz Zaman Lokal Yerlerde Yemek Yiyin

Tatile Gittiğiniz Zaman Lokal Yerlerde Yemek Yiyin
Otel restoranı pahalı olacaktır elbette. Dışarıda restoranlarda yemek yerine daha lokal yerlerde yemek yemek maaliyetleri aşırı düşürecektir. Tatile gittiğiniz yerin meşhur olan yiyeceklerini deneyin. Norveç'te somon deneyin, Adana'da Adana yiyin. Burger King ya da Mcdonalds'da yediğiniz burgerler çok da ucuz değil. Sağlıklı mı? hiç değil. 

En Ucuz Tatil ve En Uygun Fiyatlar İçin Fırsat Sitelerini Araştırın

En Ucuz Tatil ve En Uygun Fiyatlar İçin Fırsat Sitelerini Araştırın
Şimdi artık seyahat acenteleri uçak bileti acenteleri bir tarafa hayatımızda bir de fırsat siteleri var. Bu arkadaşlar ne yaparlar. Bunlar damping indirimleri duyururlar. Mesela 59 liradan boğaz manzaralı şahane bir restoranda muazzam bir akşam yemeği. Ya da 14 liradan boğaz manzaralı kahvaltı veya 49 liradan konaklama, 20 liradan masaj veya ucuz fiyatlı şehir turları gibi. Örnekler uçsuz bucaksız çoğaltılabilir. Ben şimdi burada reklam yapmayacağım ama siz internetten fırsat siteleri diye aratırsanız bir düzine fırsat sitesiyle karşılaşırsınız. Bunları takip edin, hayatınız daha ucuza gelir.

En Ucuz Tatil İçin Son Bir İpucu Daha

Benim mesleğim, yaptığım iş online otel odası satmak. Size söyleyeyim erken rezervasyon yapmak ya da son dakika indirimlerinden faydalanmak en önemli konu. En önemli konu bu, çünkü durup bir baktığınızda tatil için en yüksek ücreti ödediğiniz (yurt içinde) şey otel odasıdır. Otel rezervasyonunu ucuza getirmek demek tatili büyük oranda ucuza getirmek demektir. 

Erken rezervasyon  yapmanın yanı sıra rezervasyon yaptığınız gün de önemli. Hafta başlarında (pazartesi, salı, çarşamba) günleri oda fiyatları düşüktür. Hafta sonları fiyatlar yükselir. 

Aslında gün içerisinde de sabah uygun olan fiyatlar akşama doğru yükselişe geçebilir. Sürekli takipte olmanız önemli. Neyi ne zaman ve nereden satın alabileceğinizi bilmeniz, almak istediğiniz şeye en ucuz şekilde sahip olmanızın tek yoludur.

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.