2017'de Gidilebilecek En Ucuz 20 Avrupa Ülkesi

2017'de Gidilebilecek En Ucuz 20 Avrupa Ülkesi
Avrupa, Dünya'nın en pahalı şehirlerini içinde barındırmasıyla beraber aynı şekilde gezilebilecek, görülebilecek en ucuz ülkelere de sahip. Bildiğiniz gibi bir ülkenin ekonomisi kötüye gidiyorsa eğer o ülkede tatil yapmak, o ülkeye seyahat etmek, konaklamak, otel bulmak, yemek yemek de o oranda ucuzlaşır. İzlanda, İngiltere gibi ülkeler sahip oldukları iyi ekonomileriyle sürekli yükselirken listemizdeki bir çok ülkede sahip oldukları kötü ekonomiden ötürü tatil yapmak çok ucuz hale geldi.

Peki 2017 yılında hangi ülkeler, hangi şehirler seyahat etmek için en uygun fiyatlara sahip olacak? Özellikle 2017 yılında Dünya'da ve Avrupa'da en ucuz olacak ülkeleri listeleyeceğiz. Bu ülkeler öylesine ucuz ki türk vatandaşı olarak siz de rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

1. Sofya Bulgaristan

Sofya Bulgaristan
Bulgaristan 2017 yılında gezmek için en ucuz ülkelerden biri. Sunduğu fantastik yapılarına göre aslında oldukça kelepir bir ülke. Bulgaristanda hemen hemen her şey ucuz. Kullandıkları para birimi leva ve 1 leva ortalama 1.88 liraya denk geliyor. Bulgaristanda otel için ortalama bir gecelik 40 lira ödersiniz. Ulaşım yemek ihtiyaçlarınız için de günlük 30 lirayı gözden çıkarırsanız 2017 yılında Sofyada günde sadece 70 lira harcayarak tatil yapabilirsiniz. Bulgaristan bizim kapı komşumuz olduğu için de ulaşımı çok ucuz yollarla halledebilirsiniz.

2. Krakow Polonya

Krakow Polonya
Polonya Dünya'da ve Avrupa'da seyahat edilebilecek en ucuz ülke aslında. Krakow şehrini de özellikle görmenizi tavsiye ederim çünkü eminim bayılacaksınız. Polonya para birimi olarak zloty kullanıyor. 1 zloty 83 kuruş ediyor. Konaklama için ortalama 40 lira, ulaşım ve yemek için de 25 lira ödeyerek günlük ortalama 65 lira bütçeyle Krakow'da tatil yapabilirsiniz.

3. Bükreş Romanya

Bükreş Romanya
Bükreş Romanya'nın en güzel şehirlerinden biri ve şanslısınız ki 2017 yılında gitmek için de en ucuz Avrupa şehirlerinden biri olacak. Bir otelci olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Bükreş'te otel fiyatları sürekli düşüş göstermekte. Romanya'nın kendine ait para birimi leyidir ve 1 leyi 82 kuruşa denk gelir. Romanya, Bükreşte otel konaklaması için gecelik ortalama 40 lira, ulaşım ve yemek için de yine 40 lira harcayarak günlük tatilinizi 80 lira gibi bir fiyata getirebilirsiniz.

4. Belgrad Sırbistan

Belgrad Sırbistan
Belgrad 90'lı yıllardan beri yaşadığı sorunlar nedeniyle turistlerin ilgisini çok fazla çekmeyi başaramamış bir şehir. Bu yüzdendir ki 2017 yılında gezilebilecek en ucuz şehirler arasında. Sırbistan para birimi olarak dinar kullanıyor. Belgrad gibi bir yerde düşük bütçeyle yapacağınız tatil için konaklama da dahil ortalama günlük 90 lira harcarsınız.

5. Budapeşte Macaristan

Budapeşte Macaristan
Avrupada gezilmesi en ucuz diğer ülkelerden biri de Macaristan. Budapeşte'de nehrin kenarındaki yerlerde takıldığınız sürece seyahatiniz ucuza gelebilir. Şehirde ucuz otel bulabilmeniz için merkezden biraz uzaklaşmanız gerekse de merkezde de iyi araştırırsanız uygun oteller bulabilirsiniz. Macaristan para birimi olarak forint kullanıyor ve Bükreş gibi bir Avrupa şehrinde yapacağınız tatil için konaklama da dahil günlük 100 lira harcayabilirsiniz.

6. Saraybosna Bosna Hersek

Saraybosna Bosna Hersek
En ucuz şekilde seyahat edilebilecek bir diğer balkan ülkesi Bosna Hersek. Saraybosna'nın ulaşımı biraz zor olsa da bir kere vardınız mı size sunduğu güzellikler görülmeye değer. Saraybosna'da 40 lira civarında otel bulabilirsiniz ve günlük yemek-içme ulaşım maaliyetlerini de 25 lira gibi fiyatlar ile çözebilirsiniz.

7. Kiev Ukrayna

Kiev Ukrayna
Kiev her zaman Avrupa'nın en ucuz ülkelerinden biri olmuştur. Hatta bizim insanımız tarafından da gece hayatı sevilen ve insanların sürekli gitmek istediği ucuz yerlerden biridir. Ukrayna'nın son zamanlarda ekonomisinin hiç iyiye gitmemesinden ötürü  2017 yılında yine gidilebilecek en ucuz ülkelerden biri. Ukrayna'da günlük 100 lira bütçeyle konaklamak, yemek-içmek mümkün. Tabii ekstra fanteziler ararsanız bu rakam çok çok yukarılara gidebilir.

8. Cesky Krumlov Çek Cumhuriyeti

Cesky Krumlov Çek Cumhuriyeti
Prag kenti ile beraber Çek Cumhuriyetinde görülmesi gereken bir diğer önemli kent. Prag, Cesky Krumlova göre biraz daha pahalı elbette. Ancak Cesky Krumlov'da konaklama, yemek gibi ihtiyaçlar oldukça uygun fiyatlı. Cesky Krumlov'un old townu da inanılmaz bir güzelliğe sahip. Mutlaka gidip görmeniz gereken uygun fiyatlı Avrupa şehirlerinden biri. Cesky Krumlov'da konaklama, yemek ve ulaşım için ortalama günlük 100 lira harcayarak güzel bir tatil yapabilirsiniz.

9. Varşova Polonya

Varşova Polonya
Krakow'un en ucuz şehirler listemizde yer almasıyla beraber bir diğer Polonya şehri ve hatta ülkenin başkenti olan Varşova'da 2017 yılında seyahat edilebilecek en ucuz şehirler listemizde. 2. Dünya savaşından sonra adeta yeniden inşa edilen şehir bugün uygun fiyatlarıy ve ucuz yaşam şartlarıyla da gezginlerin uğrak yer. Varşova'da bir gün için 110 lira harcayarak güzel bir tatil yapmak mümkün.

10. Zagreb Hırvatistan

Zagreb Hırvatistan
Avrupa standartlarına göre Hırvatistan ucuz bir ülke ve Zagreb de aynı ölçek de uygun fiyatlı tercih edilebilir bir turizm şehri. Özellikle komşusu İtalya'ya göre Sırbistan gezmek için baya kelepir bir ülke. Sırbistan, Zagreb'de günlük 100 lira harcayarak çok rahat konaklama, yemek ulaşım, eğlence gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

11. Riga Letonya

Riga Letonya
En ucuz ülkeler listemizde kuzeyde bir ülke görmek şaşırtıcı değil mi. Fakat gerçek şu ki Riga şehri seyahat edilebilecek en ucuz avrupa şehirlerinden bir tanesi. Gün 110 lira harcayarak otel, yemek, ulaşım ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilir ve yeni yerleri ucuza keşfetmenin tadını çıkarabilirsiniz.

12. Brativlava Slovakya

Brativlava Slovakya
Bratislava Avrupa'nın çok bilinmeyen, keşfedilmemiş güzelliklerinden biri. Bratislava, Prag ve Viyana gibi şehirlerden çok daha ucuz ve en az o şehirler kadar güzel bir şehir. Günlük 120 lira harcayarak Bratislava'da çok güzel bir tatil yapabilirsiniz.

13. Vilnius Litvanya

Vilnius Litvanya
Yakınlarındaki Riga ve Tallin şehirleri gibi Vilnius bir cruise limanına sahip değil. Zaten cruise seyahatleri bizim ülkemizde pek yaygın olmadığı için Vilniusa 2.5 saatlik tarifeli uçuşlar ile gitmek çok daha basit olacaktır. Vilnius'un tarihi bölgesi görülmeye kesinlikle değer. Bu güzelliklere çok da ucuz fiyatlara sahip olunabiliyor. Vilnius'da günlük 120 lira harcayarak tatmin edici bir tatil yapabilirsiniz.

14. Prag Çek Cumhuriyeti

Prag Çek Cumhuriyeti
Bu öğrenci şehri bana sorarsanız herkesin hayatında bir defa bile olsa mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. Charles köprüsünde yürümek, meydanda astronomik saati izlemek ve içkinizi alıp sokak müzisyenlerinin önünde tanımadığınız insanlarla beraber yerde oturarak müzik dinlemek. Tüm bunlara çok az miktarda paralar ödeyerek sahip olabilirsiniz. Bir günlük Prag maceranız günlük size sadece 120 liraya mal olur.

15. Split Hırvatistan

Split Hırvatistan
Split, Hırvatistan kıyılarında yarım ada şeklinde bulunan bir turizm şehridir. Yakınlarda bulunan adalara bir geçiş görevi görmektedir. Fiyatları oldukça ucuz bir şehirdir ve bu yüzden gezginler tarafından sürekli uğranan bir şehirdir. Bir günlük konaklama için ortalama 90 lira, yemek, ulaşım ve eğlence gibi ihtiyaçlarınız için de ortalama 50 lira harcayarak Split'de günlük 140 lira gibi bir fiyata tatil yapabilirsiniz.

16. Santorini Yunanistan

Santorini Yunanistan
Yunanistan'ın en güzel tatil adalarından biri. Bir çok gezgin buraya sahip olduğu bir kaç kültürel güzelliğin yanı sıra rahatlamak ve zihinlerini boşaltmak için geliyor. Deniz manzaralı lüks yerlerde konaklamadığınız ve lüks restoranlarda yemediğiniz sürece Yunan adalarında tatil yapmak bütçenizi sandığınız gibi zorlamaz. Ortalama 140 lira gibi fiyatlar ile bu tarz yerlerde tatil yapabilirsiniz.

17. Ljubljana Slovenya

Ljubljana Slovenya
Slovenya genellikle Bled gölü, Karst platosu gibi doğal güzellikleriyle bilinen bir ülke. Ljubljana da tarihi ve doğayı birarada barındıran bir Slovenya şehri ve size garanti ederim bu şehrin atmosferinde bulunduğunuzda buraya taşınmak isteyeceksiniz. Ljuljana'da günlük ortalama 150 lira ödeyerek güzel bir tatil yapabilirsiniz.

18. Tallinn Estonya

Tallinn Estonya
Tallin bir çok Avrupa standartındaki şehre göre çok daha ucuz ancak Baltiklerdeki en pahalı şehir. Helsinki'ye buradan feribotla ulaşılabiliyor olması pahalı olmasının sebeplerinden biri ancak yine de tercih edilebilir bir şehir. Tallinn'de günlük konaklama da dahil ortalama 150 lira harcayarak güzel zaman geçirirsiniz.

19. Tenerife İspanya

Tenerife İspanya
Kanarya Adaları gezginler için tüm yıl boyunca gittikleri, sıcak havaya ve eşsiz güzelliklere sahip yerler olmuştur. Tenerife en çok nüfusa sahip ada ve ingilizce konuşan insan sayısı çok fazla ki bu iyi bir şey. Tenerife'de yapacağınız şahane bir tatil için günlük konaklama da dahil 160 lira gibi uygun bir ücret ödeyebilirsiniz.

20. Atina Yunanistan

Atina Yunanistan
Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Atina burnumuzun dibi. Yani bu ucuz uçak bileti yıl boyunca bulunabilir ve seyahat edilebilir demek. Ekonomisi geçirdiği kötü günlere rağmen biraz hareketlense de Atina Avrupa'da tercih edilebilir ucuz seyahat noktalarından bir tanesi. Konaklama için günlük 90 lira, yemek, eğlence ve ulaşım için de günlük 80 lira harcayarak 170 liraya güzel bir tatil yapabilir, kültürel olarak kendinizi sonuna kadar tatmin edebilirsiniz.

2017 yılında seyahat edebileceğiniz en ucuz ülkeler ve şehirler bu şekilde. Listeyi hazırlamak için ciddi bir araştırma, emek ve zaman harcadığımızı bilmenizi isteriz. En güvenilir kaynaklardan ve genellikle kendi tecrübelerimizden yola çıkarak sizler için hazırladık. Bu ülkeler ile ilgili görüşlerinizi belirtmek için aşağıdan yorum yapabilirsiniz. 

2017'nin en ucuz tatil ülkeleri yazımızı, ilgisini çekeceğini düşündüğünüz kişilere de göndermek için aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanmayı unutmayın. Umarız dilediğiniz seyahati, planladığınız fiyata en güzel şekilde gerçekleştirirsiniz.

2 yorum:

  1. Paramız olsa da her birine gidebilsek :D :D xP

    YanıtlaSil
  2. Avrupa standartlarına göre ucuz olsalarda bir kısmı hala Türkiye'den daha pahalı

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.