Uçak Yolculuğu Hakkında Hiç Bilinmeyen 8 Şaşırtıcı Gerçek

Uçak Yolculuğu Hakkında Hiç Bilinmeyen 8 Şaşırtıcı Gerçek
Her geçen üç saniyede bir Dünya'nın herhangi bir yerinde bir uçağın havalandığını biliyor muydunuz? Aslında keşfinden bu yana uçakla yolculuk etmek, seyahate çıkmak en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Çünkü en hızlısı ve güvenlisidir. Hatta artık en ucuzu bile sayılabilir.

Ucuz hale gelmesinde de hava yollarının kullandıkları ilginç tasarruf yöntemleri etkilidir. Bu yazıda sizlere uçak seyahati ile ilgili hiç bilmediğiniz (pilotların uyuması gibi) şaşırtıcı gerçekleri açıklayacağız.

Uçak Yolculuklarında İçeceklerin Tadı Daha Lezzetli Gelebilir

Uçak Yolculuklarında İçeceklerin Tadı Daha Lezzetli Gelebilir
Yapılan araştırmalar sonucunda düşük basınçlı ortamlarda bulunan insanların duyu eşiklerinin normal ortamlarda bulunan insanlara göre daha yüksek seviyelere çıktığı gözlemlendi. Bu yüzden yüksek irtifada uçarken maruz kaldığınız düşük basınç duyu eşiklerinizi genişletiyor ve domates suyu, bira ve gazoz gibi içeceklerin tadını daha iyi hissedebiliyorsunuz.

Uçak Seyahatinde Kabin Memurlarına Ve Hosteslere İlk Görüşte Aşık Olmak

Uçak Seyahatinde Kabin Memurlarına Ve Hosteslere İlk Görüşte Aşık Olmak
Belki bunu yaşayanlarınız vardır. Araştırmalar büyük bir çoğunlukla yolcuların uçak hosteslerine aşık olduklarını gösteriyor. Hosteslerin yarattıkları gizemli cazibeleri ya da güzel bayanların bu meslek için seçilmesi ve kıyafet ve görünümlerine dikkat etmeleri bu etkiyi yaratıyor olabilir. 

Hava Yolu Firmalarının İlginç Tasarruf Yöntemleri Var

Hava Yolu Firmalarının İlginç Tasarruf Yöntemleri Var
Gittikçe daha da rekabetçi hale gelen uçak yolculuğu endüstrisinde şirketler sürekli yeni tasarruf yöntemleri geliştiriyorlar. Global bir hava yolu şirketi kahvaltı menülerinden sadece bir zeytini çıkarak bir yılda tam 40 bin dolar tasarruf etti ve yolcularının böyle bir değişikliği farketmesi imkansızdı. Yine merkezi avrupada bulunan bir şirket el bagajını yasaklayarak yakıt tüketiminde büyük tasarruf yaptı. Aynı hava yolu uçaklarında tuvalet kullanımını ücretli yapmaya hazırlanıyor.

Uçaklardaki Hava Çok Temizdir

Uçaklardaki Hava Çok Temizdir
Şu anda soluduğunuz hava filtrelenmemiş ve çevrenizdeki tozu pisliği ve hatta ölü deriyi bile soluduğunuz pis bir havadır. Ancak uçaklarda, modern hastanelerde kullanılan yüksek teknolojili hava filtreleme sistemleri kullanılır ve hali hazırda dışarıdaki temiz havayı birde filtreden geçirdiği için uçak yolculuğu sırasında soluduğunuz hava çok temizdir.

Uçak Yolculuklarında Kalkışlar Ve İnişler En Tehlikeli Anlardır

Uçak Yolculuklarında Kalkışlar Ve İnişler En Tehlikeli Anlardır
Uçak havada seyir halindeyken bir kaza olma ihtimali çok ama çok düşüktür. Kalkışın ilk 3 dakikasında ve inişin son 8 dakikasında kaza riski olması daha muhtemeldir. Elbette bu büyük ihtimal ile kaza olacaktır anlamına gelmiyor. Şimdiye dek yaşanmış çoğu büyük uçak kazası verileri gösteriyor ki bu süreler endişe etmeniz gereken zamanlar.

Uçak Yolculuklarında Pilotlar Uyur

Uçak Yolculuklarında Pilotlar Uyur
Evet doğru okudunuz. Pilotlar uçuş esnasında sandığınızdan çok daha fazla uyurlar hem de. Uzun yolculuklarda özellikle kaptan pilot yorgunsa uçağı otomatik pilota ya da meslektaşına emanet edip uyuyabilir. Elbette diğer pilotun uyanık olmasıyla kendinizi avutabilirsiniz fakat genelde ilk uyuyan pilotun uyanmasıyla diğer pilotun uyuyor olduğunu görmesi ortaya sık çıkan durumlardan biridir.

Uçak Seyahatinde Pilotlar Asla Aynı Yemeği Yemezler

Uçak Seyahatinde Pilotlar Asla Aynı Yemeği Yemezler
Gıda zehirlenmesi riskine karşı iki pilot da farklı yemek yerler. Böylelikle bir pilot yediği yemekten etkilendiğinde diğeri etkilenmez ve uçaktaki yolcuların hayatı riske edilmemiş olunur.


Uçak seyahati ile alakalı hiç bilinmeyen yanları anlattığımız listemiz bu şekildeydi. Düşüncelerinizi lütfen bizden esirgemeyin ve aşağıdaki bölümden yorum yapın Yazıyı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın.

4 yorum:

 1. Sık seyahat ederim fakat uçak yolculuğu ile ilgili bu tarz vakalari hic bilmiyordum. Pilotlar her uçuşta uyumuyorlardir elbette ama uzun ve yorucu uçuşlarda elbette uyuduklari doğrudur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette uzun uçuşlarda uyuyorlardır, eğer yorgunlarsa belki kısa uçuşlarda bile uyuyorlardır, kim bilebilir :))

   Sil
 2. Uçaklarda tehlikeli durumlarda kafa yapsın diye maskelerden doğrudan oksijen veriliyormuş. Yani kafa yapsın ki panik durumu olmasın diye. İlk duyduğumda çok anlam verememiştim ve açıkçası kulağa komik geliyor. Acaba doğru mudur.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.