Yükseklik Severlerin Mutlaka Görmesi Gereken 17 Yer

Yükseklik Sevenlerin Mutlaka Görmesi Gereken 17 Yer
Sıkı bir adrenalin tutkunuysanız listeleyeceğimiz Dünya'nın en yüksek yerlerinden bazılarında bulunmuş olabilirsiniz. Yüksekte bulunmanın insana inkar edemeyeceğimiz bir haz verdiğine hiç şüphe yok. Dünya üzerinde öyle tepeler, uçurumlar, kanyonlar ve hatta insan yapımı olan binalar ve gök delenler var ki bu yerler yükseklik hazzını bize sonuna kadar yaşatabilecek yerler.

Biz de yükseklik tutkunu olan insanların hayatlarında en az bir kere ziyaret etmesi gereken 17 mekanı sizler için listeledik. Mekanların deniz seviyesinden aşırı yüksekte bulunmaları bir tarafa sahip oldukları inanılmaz manzaralar ile de ayrıca ilgi çekiyorlar. Eğer yükseklik korkunuz varsa uyarıyoruz, sakın aşağıya bakmayın!


17. Death Road Paraguay

Death Road Paraguay
Yungar yolu 1930'lu yıllardaki savaş esnasında Paraguay'lı mahkumlar tarafından yapılmış ve Dünyanın en tehlikeli yollarından biri olarak görülüyor. Kader yolu, ölüm yolu gibi de bir çok farklı ismi var. Dağ bisikleti sevenlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biri fakat şöyle bir gerçek var ki 1998 yılından bu yana toplamda 18 bisikletçi burada hayatını kaybetmiş. Ayrıca her yıl da 200'ün üzerinde ziyaretçi hayatını kaybediyor. 

16. Petronas İki Kuleleri Kuala Lumpur

Petronas İki Kuleleri Kuala Lumpur
2004 yılında Burj Khalifa inşa edilene dünyanın en uzun yapılarından biriydi Petronas. Mimarisi ve dizaynıyla sadece Kuala Lumpur'un değil Dünya'nın da önemli yapılarından biridir. Yükseklik tutkunlarının bayılacağı bir yer.

15. Karakoram Yolu Çin-Pakistan

Karakoram Yolu Çin-Pakistan
1959 ve 1979 yılları arasında yapıldığı sırada Karakurum yolunda 810 Pakistanlı, 200'ün üzerinde de Çinli işçi hayatını kaybetmiştir. Yol, 4690 metrenin üzerindeki yükseklikte, 1300 metre uzunluktadır ve Çin'in Kashgar şehriyle Pakistan'ın Abbotabad şehrini birbirine bağlar. 

14. Burj Khalifa Dubai

Burj Khalifa Dubai
Burj Khalifa hala Dünya'nn en yüksek yapısı ünvanını taşıyor. 830 metre uzunluğundadır ve yapımına 1.5 milyar dolar harcanmıştır (yaklaşık 5 milyar türk lirası). Ayrıca gökdelende 160 kat bulunmaktadır. Kesinlike yükseklik severlerin hayatlarında bir defa da olsa görmesi gereken bir yapı.

13. Ojos Del Salado Gölü Şile-Arjantin

Ojos Del Salado Gölü Şile-Arjantin
Ojos Del Salado Güney Amerika kıtasının en yüksek dağı. Ayrıca bu dağ dünyanın en yüksek yerinde bulunan gölüne de ev sahipliği yapıyor. Göl deniz seviyesinin 6400 metre üstünde bulunuyor ve inanılmaz güzellikte turkuaz bir renge sahip. 

12. Angel Şelalesi Venezuela

İnanılmaz bir güzellik, bir doğa harikası Angel Şelalesi. 980 metre yükseklikte bulunuyor. Venezuela'nın Canaima ulusal parkı sınırları içerisinde yer aldığından korunması gereken bir bölge olarak kabul ediliyor. Sadece Haziran ve Aralık ayları arasında suların yükselmesi sayesinde nehirden ulaşım yapılabiliyor. Yükseklik severlerin, adrenalin tutkunlarının en çok sevdiği yerlerden biri.

11. Millau Viyadük Fransa

Millau Viyadük Fransa
Millau köprüsü Dünya'nın en yüksek köprüsü ünvanına sahip. Tam 343 metre yükseklikte yer alıyor. Yeşil bir vadi ve nehrin üstünde yer alan köprünün çok güzel bir manzarası var ve turistler için de ziyaret edip, gezebilecekleri şekilde tasarlanmış. Siz de yüksek yerleri seven biriyseniz burası tam olarak görmeniz gereken yer.

10. Mauna Kea Hawai

Mauna Kea Hawai
Deniz seviyesinin 6 km üzerinde yer alıyor bu yer ve 1 milyon yıl yaşında aktif olmayan bir volkan. Mauna Kea ise lokal dilde Göklere ait olan anlamına geliyormuş.

9. Cidde Kraliyet Kulesi

Cidde Kraliyet Kulesi
Şu an hala yapımı devam eden Cidde Kraliyet kulesi, Burj Khalifa'yı 172 metre ile geçerek Dünya'nın en uzun gökdeleni olacak. Maaliyeti şu an için 1.2 milyar dolar olan kulenin 2018 yılında tamamlanması bekleniyor. Kulenin yapımına 2013 yılında başlanmış ve 80 bin ton çelik kullanılmış. Bittiği zaman yükseklik tutkunu olan insanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.

8. La Rinconada Peru

La Rinconada Peru
Peru'nun eski maden kasabası. La Rinconada Dünya'nın en yüksek yerindeki yerleşim yeri olarak kayda geçmiş. Deniz seviyesinin 5100 metre üzerinde yer alıyor. Eskiden maden çalışanlarına para değil, taşıyabildekleri kadar maden almaları ile ödeme yapılırmış.

7. Everest Tepesi Nepal

Everest Tepesi Nepal
Everest dağını duymayan yoktur. 8848 metre uzunluğunda. Sayısız filme konu olmuş, sayısız defa belgeseli çekilmiş ve bir çok makalede adı geçmiş bu tepe 50 tonun üzerinde atık ve ölü insan vücudu, iskeletleri toplanmış.

6. Geiranger Fjord Norveç

Geiranger Fjord Norveç
Geiranger harikulade bir turist noktası. Unesco Dünya mirası yerlerden bir tanesi. 15 km boyunca uzanan nehir üzerinde Geiranger'e tekne ile ulaşmak mümkün. Ayrıca Geiranger'de kalmak isterseniz de bir çok otel bulunuyor.

5. Voronya/Kurubera Mağarası Abhazya

Voronya/Kurubera Mağarası Abhazya
Voronya ya da Kurubera olarak bilinen bu mağara Dünyanın en derin mağarası. Tam olarak 2197 metre derinliğe sahip. Bir dağ zirvesi, yüksek bir kule olmasa da yükseklik ve adrenalin tutkunlarının kesinlikle görmesi gereken yerlerden biri.

4. Cenğiş Çokusu Kırgızistan

Cenğiş Çokusu Kırgızistan
Cenğiş Çokusu ya da diğer bilinen ismiyle Peak Pobedy tam 7439 m yüksekliğe sahip bir zirve. Tanrı dağlarının en yüksek zirvesi tam olarak burasıdır. Kırgızistan ve Çin sınırları arasında uzanıyor. Yükseklik tutkunları için mutlaka görülmesi gereken bir yer. 

3. Glen Kanyonu Utah Amerika

Glen Kanyonu Utah Amerika
Amerika'nın büyük kanyonu herkesin görmek istediği yerler listesinde yer alıyordur. Fakat Dünya'da görülmesi gereken bir çok kanyon var. Utah'da bulunan Glen kanyonu bu kanyonlar içerisinde en önemli yerlerden biri. Ayrıca yükseklik severler kanyonun üst noktalarında oturup, şahane kanyonun ve Powell gölünün eşsiz fotoğraflarını çekebilirler. Daha önce bilim kurgu filmlerinin çekildiği mekanları anlattığımız ve Powell gülünün de için bulunduğu yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

2. Elba İtalyan Restoranı Çin

Elba İtalyan Restoranı Çin
Dubai'deki en iyi restoranlar listemizin başında bulunan At.Mosphere isimli restoran Dünya'nın en yüksekteki restoranı ünvanına sahip. Bu arada Dubai'deki en iyi restoranlar makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Çin'de yer alan Elba İtalyan restoranı ise 423 metre ile Dünya'nın en yüksek bulunan ikinci restoranı olma ünvanına sahip. Restoran'ın inanılmaz bir manzarası ve yüksek yerlerde bulunmayı seven insanları cezbeden bir atmosferi var.

1. İstanbul Sapphire

İstanbul Sapphire
Yükseklik severlerin mutlaka görmesi gereken yerler listemizin bir numarasında İstanbul Sapphire yer alıyor. Tam olarak yapının uzunluğu 266 metre. İstanbul Sapphire bir alışveriş merkezi olduğu için istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. 

Ayrıca Sapphire'in en üst katında bir seyir terası bulunuyor ve yaklaşık 30 lira ödeyerek bu seyir terasından manzaranın tadını çıkarmanız mümkün. Yüksek bir teras, inanılmaz bir manzara arıyorsanız kesinlikle görmeniz gereken bir yer. Ayrıca akşamüstü giderseniz gün batımını da seyredebilirsiniz.

Yükseklik severlerin, Dünya'ya yukarıdan bakmaya bayılan insanların çok seveceğini düşündüğümüz en yüksek mekanlar listemiz bu şekildeydi. Eklemek istedikleriniz varsa yorum yapabilir, destek olmak için aşağıdaki butonlardan bu makaleyi paylaşabilirsiniz.

1 yorum:

  1. Ben Kuala Lumpura gittim inanilmaz bir yer ve sanirim iki bina arasindaki kopru gorevi goren kat da dunyanin en yuksek birlestirici katlarindan biri/

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.