Siz Hiç Karadut Suyu İçtiniz Mi?

köylü pazarı karadut suyu

Mekan Günlüğü son 3 gündür Akçay'daydı. Bu yazıda size gezimiz hakkında değil de yol üzerinde bir köylü pazarında tanıştığımız, çok iyi işler yapan ve çok sıcak kanlı bir insan olan Orhan amcayı ve onun Yetimoğlu ismiyli işlettiği mekanını anlatacağım. Balıkesir'den Edremit'e doğru gittiğiniz yol üzerinde onlarca kez "buzz gibi soğuk karadut suyu" gibi tabelalar görüyorsunuz. Benim de karşıma bu kadar fazla tabela çıkınca durmaya karar verdim fakat öyle rastgele bir yerde durmak yerine gördüğüm en büyük verandada durayım dedim. Kocaman Yetimoğlu yazısıyla uzun uzadıya bir yere sahip Orhan amcanın mekanını görünce çektim arabayı kenara.

Ben: Selamün aleyküm
Orhan Amca: Aleyküm selam
Ben: Amca nedir bu karadut suyu allah aşkına her yerde yazıyor burada daha mı özel bir şey bu? görünce durayım dedim.
Orhan Amca: Ooo yeğenim bak al ordan bardak al, doldur musluktan da farkımızı gör.
Ben: Ne kadardan veriyorsun bunu amca?
Orhan Amca: Sen bir iç bakem.


Ben bardağı aldım, termustan doldurdum. Çok güzel bir yaz içeceği ile karşılaştım. Aslında tadı hem çok şekerli olmaya hem de çok kesik olmaya elverişli bir içecek yani kıvamını kaçırsan çok şekerli ya da bir şeyi yanlış yapsan çok keskin, sirke gibi bir tada sahip olabilecek bir içecek. Tehlikeli yani anlayacağın bunu yapmak. Fakat yapan da yapıyor işte. Benim içtiğim karadut suyunun tadı inanılmaz lezzetliydi. Şeker hiç hissetmiyorsunuz ama tatlı ve hiç bir keskinliği yok. Hani yazın bir içecek olsun da su niyetine lıkır lıkır içeyim dersiniz ya, işte alın bütün gün için doymazsınız.

köylü pazarı karadut suyu

Dediğim gibi burası yol üzerinde bir köylü pazarı fakat tüm ürünler tamamen Orhan babanın bahçesinde yetişmiş organik meyvelerden yapılmış ürünler. Peki Orhan Yetimoğlu neler satıyor? Pembe domates, çilek, kiraz, erik, karadut suyu, karadut şurubu (ki özellikle tavsiye edilir), karadut pekmezi, zeytin gibi bir sürü el yapımı enfes lezzet barındırıyor yerinde. Zaten Orhan babanın ellerine baktığınızda emeğini görebilirsiniz.

köylü pazarı karadut suyu

Çok cana yakın bir insan Orhan baba. Her konuda yardımcı oluyor, her sorunuza cevap veriyor. Bazı insanlar vardır ya hani sanki 10 yıldır tanıyor gibisinizdir, işte Orhan babayla o enerjiyi yakalamanız 10 saniye bile sürmüyor.

köylü pazarı kiraz

köylü pazarı çilek

Yolunuz o taraflara düşerse eğer Orhan amcanın pazarının bulunduğu yer Gelinderesi Mevkii Havran olarak geçiyor eğer bizim samimiyetimize inanıp Orhan amcadan ürün almak isterseniz hiç pişman olmayacağınızın garantisini veririm. Ayrıca o taraflara da gitmenize gerek yok kargo ile gönderim yapıyorlar. İsteyenler için irtibat bilgileri: Orhan Yetimoğlu 0507 410 92 37.  Son olarak da ayrılırken Orhan amca bize şahane bir yolluk yaptı ve zorla parasını ödememizin ardından kucaklaşıp ayrıldık. Ben yollarda bir sürü Orhan amca olduğuna inanıyorum. Köylü milletin efendisidir, onlardan zarar gelmez. Her zaman durun, selam verin, sularından için. İçiniz o suyla, onların sohbetleriyle, güzellikleriyle huzur bulur. Bir başka gezi yazımızda görüşmek üzere :)

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.