Laktoz İntoleransı Nedir?


Laktoz, sütte bulunan bir karbonhidrat türüdür, incebağırsaktan laktaz enziminin etkisiyle parçalanarak kana geçer. Laktaz enziminin yetersizliği laktoz intoleransına neden olmaktadır.

Laktozu sindirememe hastalığı da toplumdan topluma değişiklik göstermektedir. Örneğin Kuzey Amerika'da görülme sıklığı %75-79 iken, İspanya kökenli kişilerde yaklaşık %21, ülkemizde ise %34-37 oranlarındadır. Ancak laktoz intoleransı ve süt alerjisini birbirleri ile karıştırmamak gerekir. Herhangi bir besine karşı alerji imnun sistemi etkiler ve belirti olarak kızarıklık, kaşıntı, solunum sıkıntısı ortaya çıkarabilir. Fakat laktoz intoleransı belirtileri direkt olarak aşırı gaz, şişkinlik,karın ağrısı ve ishal şeklindedir.


Şiddetli laktoz intoleransı olan çocuklarda laktoz içeren tüm besinleri diyetten çıkarmak gerekir. Bebek ve çocuklara laktozsuz formulalar ve ek besinler verilirken büyüme ve gelişmesinin izlenmesine, günlük kalsiyum alımının 500 mg altında olmamasına dikkat edilmelidir.

Laktoz intoleransı gelişen çocuklarda süt ve süt ürünlerinin diyetten çıkarılmasıyla kalsiyum ve D vitamini yetersizliği görülebilir. Yaş gruplarına göre günlük alınması gereken kalsiyum miktarı (2. tablo aşağıda) dışarıdan destek olarak alınabilir veya diyette diğer kalsiyum kaynakları kullanılabilir (3. tablo aşağıda).

Hafif düzeyde laktoz intoleransı olan çocuk ve yetişkinlerde inek sütü ve ürünleri kesilerek laktozsuz süt veya keçi ve manda sütü gibi süt ve süt ürünleri tercih edilebilir. Süt ürünlerinin fermentasyonu ile laktoz değerleri azalmaktadır. Yoğurt ve peynir, süt çeşitlerine oranla daha az laktoz içermektedir.

Laktoz İntoleransı

Aşağıdaki tablolardan süt ve süt ürünlerinin laktoz oranları, yaş gruplarına göre ne kadar kalsiyuma ihtiyaç duyulduğu, besinlerin ne kadar kalsiyum içerdiği ve hangi besinde ne kadar laktoz olduğuna dair bazı önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

TABLO 1: BAZI SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNİN LAKTOZ İÇERİKLERİ

BAZI SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNİN LAKTOZ İÇERİKLERİ

TABLO 2: YAŞ GRUPLARINA GÖRE GÜNLÜK KALSİYUM MİKTARLARI

YAŞ GRUPLARINA GÖRE GÜNLÜK KALSİYUM MİKTARLARI

TABLO 3: BESİNLER VE KALSİYUM İÇERİKLERİ

BESİNLER VE KALSİYUM İÇERİKLERİ

Yazıyı faydalı bulduysanız eğer ne kadar çok insanla paylaşırsanız o kadar çok faydalı olacağını unutmayınız. Bu yazı Ender Saraç'ın "Çocuğunu Doğru Besle" isimli kitabından alıntı yapılarak yazılmıştır yani çok güvenilir bir kaynağa sahiptir. Bu yüzden siz de aşağıdaki butonlar aracılığıyla paylaşın ve insanların bu bilgilerden faydalanmasını sağlayın.

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.