Kemik Jölesi Nasıl Yapılır?

Kemik Jölesi

Kemik jölesi bildiğiniz konsantre kemik suyudur aslında. İnanılmaz faydaları olan ve Ender Saraç'ın bir çok kez tavsiye ettiği, özellikle çocuklar için çok yararlı bir besindir. Sizlere bugün kemik jölesi yani konsantre kemik suyu nasıl hazırlanır bunun tarifini vereceğim. Hadi Başlayalım.

Kemik Suyu Jölesi Tarifi


1. Kemik jölesi yani konsantre kemik suyu yapmak isterseniz kemik suyunu hazırladıktan sonra kemikleri içinden çıkartın. 

2. Dana inciğin etlerini ayıklayıp etleri tencereye geri koyun.

3. Kaynatmaya devam edin, kemik suyunun jöle kıvamına gelebilmesi için en az 18 saat kaynaması gerekir.

4. Sonrasında süzüp oda sıcaklığında beklemeye alın. 

5. Soğuyunca yine tercihe göre yağını kaşıkla sıyırın.

6. Ufak buz küplerine, porsiyonlara ayırın ve dondurucuya alın.

Kemik Jölesi Tarifi

Kemik Jölesi, Yani Kemik Suyu Konsantresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

- Kemik suyu özellikle çocukların kemik dokularının sağlam olması ve boylarının uzaması için önemli bir besindir.

- Büyüme çağındaki çocuklarınızın çorbalarını kemik suyu ile hazırlayabilirsiniz.

- Doğal olarak "Hyaluronik asit" ve "Kolajen" içeren kemik suyu kıkırdak ve bağ doku oluşumunda ve hasarında içilebilir.

- Eskiden kemik hastalıklarının, eklem problemlerinin şifacısı olarak bilinen kemik suyu ve kemik suyu çorbası büyüme çağındaki çocuklar için çok faydalıdır.

- Özellikle son yıllarda artan bel fıtıkları, kemik gelişimindeki değişiklikler, zayıflık gibi bir çok durumda hyaluronik asidin az olduğu saptanıyor. Doğal beslenmiş hayvanların (tavuk, kuzu, keçi, dana vb.) uzun uzun kaynayan sularının üstünde sarı, jöle kıvamında bir tabaka ortaya çıkar. işte bu, aslında çok şifalı olan, bol miktarda hyaluronik asit içeren, eklem ve kemikleri destekleyen bir sıvıdır. Eğer çok yüksek kolesterol veya gut hastalığı gibi ciddi bir sorun yoksa çocuklara büyüme gelişme çağında, kaslandıkları dönemde, kansızlıkların olduğu dönemde, gelişme geriliği olduğu dönemde aynen eski usul çıkartılmış kemik suyu ve et suyunu vermenizi öneririm.

- Aynı şekilde kelle paça da özellikle spor yapan çocuklar için, zayıf ince kemikli çocuklar için, gelişimi yavaş olan çocuklar için besleyici, eklemleri kuvvetlendirici, güçlendirici ve yararlıdır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.