Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri

Seyahat etmek bazılarımızın rüyalarını gerçekleştirmesine olanak sağlar. Rüya gibi bir yere gidersiniz ve kafanızı dinlemek, yeni kültürler öğrenmek, bu yerleri tanımak, belki kuzey ışıkları gibi inanılmaz manzaralar görmek istersiniz. Fakat bir çok seferde, seyahat edilen yere göre rüyaların gerçek olması beklentisi bizler için en kötü kabusların gerçek olmasına yol açabilir yani hiçbir şey beklediğiniz gibi gitmeyebilir. Elbette seyahat edeceğiniz bir çok yer de tehlikesiz olabilir fakat bizim en tehlikeli seyahat yerleri listemizde bulunan bir ülkeye gidiyorsanız kesinlikle dikkatli olmalısınız.
Kendinizi yanlış zamanda ve yanlış yerde bulmanız içten bile değil bu yüzden en tehlikeli ülkeler ve en tehlikeli tatil yerleri nerelerdir öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı okumalısınız.


15. Venezuela

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
Venezuela çok güzel bir ülke buna hiç şüphe yok. Doğal güzellikleri ve bakire kumsalları ile meşhur fakat bu doğal güzellikler sizi yanıltmasın çünkü 2013 yılında ülkede toplam 24 bin cinayet işlendi ve her yıl bu rakam ortalamasını koruyor.

14. Meksika

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
Meksika'da sadece uyuşturucu olaylarından dolayı 2007 ve 2014 yılları arasında 164 bin insan öldürülmüş ve geçen sene silahla öldürülen turist sayısı 161. Yani yeni yerler keşfetmeye, Dünya'da farklı kültürler görmeye çıkmış ve öldürülmüş 161 masum insan.

13. Somali

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
Bu afrika ülkesi zaten pek turist çeken bir ülke olarak bilinmiyor ama olur ya bu taraflara bir seyahat planlıyorsanız bir kez daha düşünün. Somali'de bir çok turist ve aids hastalığı için oraya giden gönüllü yardımseverler sürekli fidye için kaçırılmakta ve birçoğu öldürülmektedir.

12. Suriye

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
Suriye'de en tehlikeli ülkeler listemizde bulunuyor. Sebebini hepimiz çok iyi biliyoruz zaten.

11. Pakistan

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
Bizim gibi müslüman olan Pakistan'da aşırı derecede soygun, terörist saldırılar, kaçırılma olayları ve gasp vakaları yaşanıyor. Özellikle Pakistan'ın siyasi geçmişini araştırırsanız Hindistan'dan ayrılmasından itibaren politikacılara karşı yapılan suikast saldırıları ve ülkeye verilen zararla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

10. İsrail

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
Filistin ile uzun yıllar süren savaş ve gerginlik hiç bitmedi ve bitmeyecek gibi duruyor. Tabi bu da bizler için İsrail'i turistik bir ülke olmaktan çıkarıyor. İsrail'in Türkleri Ve Türkiye'yi sevmediği gerçeğini de göz önünde bulundurursanız hiç de gitmek istemeyeceğiniz bir ülke İsrail.

9. Filistin

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
İsrail'in içinde olduğu Dünya'nın en tehlikeli ülkeleri listesinde Filistin'in olmaması garip olurdu değil mi. İsrail'in sürekli saldırdığı ve hatta 2010'da bizim gönderdiğimiz Mavi Marmara yardım gemisine bile saldırdığı olaylara şahit olduk ki bu iki ülkeyi de ziyaret etmek de oldukça tehlikeli.

8. Hindistan

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
Hindistan içerisinde barındırdığı bir çok farklı kültürel öğesiyle birlikte inanılmaz bir seyahat noktası. Dünya'nın da ikinci en kalabalık ülkesi olma ünvanına sahip Hindistan'da ne yazık ki kaçırılma olayları, gasp, hırsızlık gibi pek çok olay ülkeyi ziyaret eden turistlerin başına sürekli geliyor. Hindistan özellikle de kadınlar için çok tehlikeli bir ülke çünkü geçtiğimiz yıllarda yaşanan tecavüz olaylarının bir çoğu cezasız kaldı. Örneğin 32 yaşındaki bir kadın turist kaldığı otelin müdürü tarafından tecavüze uğramamak adına pencereden atlayıp hayatını kaybetti. Ne yazık ki böyle vakalar Hindistan'da çok sık yaşanıyor, bu sebeple kesinlikle uzak durun.

7. Mısır

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
Piramitleri görmek size pahalıya patlayabilir, tabii para anlamında demiyorum bunu. İç savaşın ardından Mısır çok zayıf güvenlik önlemlerine sahip bir ülke haline geldi. Öyle kötü bir güvenlik zaafiyatı var ki Mısır askerleri Meksikalı bir turist kafilesi taşıyan otobüsü terörist otobüs sanarak, özel bölgeye girdikleri gerekçesiyle bombalayıp 8 turistin ölümüne sebep oldular. Hayatta kalanlar ise otobüsün herhangi bir özel ya da yasak bölgeye gitmediğini öne sürdü. Eşiniz öldükten sonra 6 saat içinde ilişkiye girebilirsiniz diye fetva veren bir ülkeden böyle haberlerin çıkması beni hiç de şaşırtmıyor açıkçası.

6. Myanmar

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
Myanmar harika doğa güzelliklerine sahip bir tatil yeri olabilir ama ziyaret edilmemesi gereken yerler ödülünü ben şahsen bu ülkeye vermek istiyorum. Sadece terörist saldırıların sık yaşanmasından değil bir çok doğal afetin yaşandığı bir yer olması sebebiyle de Myanmat tatil için oldukça tehlikeli bir bölge olabilir. Yapıların da sağlam olmaması sebebiyle deprem gibi doğal afetlerde ölü sayısı bu ülkede bir hayli fazla oluyor.

5. Honduras

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
Şahane kumsalları ile ünlü Honduras maalesef yüksek cinayet yüzdesiyle de ünlü. Maço bir kültüre sahip Honduras'ta ayrıca kadınlarda bir alt grupta sayılıyor bu yüzden tecavüzlerin sayısı çok yüksek ve genelde cezasız kalıyor. Daily Mail gazetesinin haberine göre Dünya üzerinde kadınlar için en tehlikeli ülkelerden biri olarak görülüyor.

4. Antarktika

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
Burası kimsenin gazabına uğramayacağınız, soyulmayacağınız ya da hayatınızın ve cüzdanınızın tehlikede olmadığı bir yer. Fakat burada doğa ana hiç tahmin etmediğiniz bir anda canınızı alabilir. Antarktika yılda 40.000 ziyaretçi alıyor ve yüzün üzerinde ziyaretçi dağcılarda olmak üzere genellikle soğuktan ve çeşitli doğa olaylarından ötürü hayatlarını kaybediyorlar.

3. Yemen

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
Yemen zaten başlı başına turistlerin ölümü ile haberlerde görünen bir ülke. Geçtiğimiz yıllarda İspanyol bir turist kafilesi bir terör örgütü tarafından acımasızca katledilmişti. Aynı şekilde Kuzey Koreli bir öğrenci grubu da aynı terör örgütü tarafından kurşunlandı.

2. Everest Dağı

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
Dünya'nın en yüksek dağı doğal olarak Dünya'nın en güzel görüntüsünü sunuyor olabilir fakat inanılmaz da tehlikeli bir macera sunuyor. Buradaki tehlike de diğer insanlardan değil doğa anadan geliyor ve özellikle de tırmanışçılar için aşırı tehlikeli olabiliyor. Hava koşulları, arazi yapısı, soğuk, oksijen yetersizliği gibi durumlar turistlerin ve tırmanışçıların en çok korktuğu unsurlar. Burada özellikle tırmanışçılar için çok basit bir hata doğrudan ölüm demek. Daha önce 225 dağcı Everest'e tırmanma yolunda hayatlarını kaybettiler. Yani burası bir dağcının tırmanmayı deneyebileceği en tehlikeli dağ. Zirveye çıkmaya çalışmasanız bile ne zaman geleceği belli olmayan çığ hayatınızı kaybetmenize sebep olabilir.

1. Tunus

Dünya'nın En Tehlikeli 15 Tatil Yeri
Güvenlik ile ilgili yıllarca mücadele vermiş belki son yıllarda bazı kötü politikacılara sahip olmuş, Zeynel Abidin döneminde özellikle çok aşırı güvenlik problemleri yaşamış ve hala bu problemlerin devam ettiği bir ülke. Tunus neden ilk sırada diye sorabilirsiniz elbette. Tunus en tehlikeli ülkeler listesinde ilk sırada çünkü IŞİD'in bir otel baskınında tamamen turistlere yönelik yaptığı acımasız katliam ülkede nasıl bir güvenlik zaafiyeti olduğunu ortaya koyuyor. Biliyorsunuz 39 masum turist bu saldırıda hayatını kaybetti. 

İlk sıraya aslında bizim ülkemizi de ekleyebilirim sanırım. Sultanahmet meydanında, Dikilitaş'ın tam önünde yapılan bombalı saldırıda da 10 turist hayatını kaybetmişti ve bu olay benden sadece 200 metre ilerde gerçekleşti. Bizim ülkemiz de ne turistler açısından ne de vatandaşları açısından güvenilir bir ülke değil maalesef. Terörün ve teröristin nerede çıkacağı ne yazık ki belli olmuyor. Bugün hala Sultanahmet'te yüzlerce yerli ve yabancı turist tarihi yerleri keşfediyor ve ne yazık ki güvenlik önlemlerini arttırmak adına köşe başına dikkatsiz iki polis ve bir araç koymak ülkenin güvenliğini arttırmıyor ve hatta turistlerin polis araçlarını gördükleri yerde olay olabileceklerini artık öğrenmelerinden dolayı daha çok korkmalarına sebep oluyor. Umarım hepimiz için gelecekte en hayırlısı, en güzeli olur. 

Bizim en tehlikeli, tatil için gitmesi en riskli ülkeler ve tatil yerleri listemiz bu şekildeydi sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum yapmayı unutmayın!

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.