Dünya'nın En Büyük 10 Yiyeceği

Dünya'da Yapılmış En Büyük 10 Yiyecek

Hepimiz yemek yemeyi ya da hiç değilse tatlı yemeyi seviyoruz değil mi? Özellikle evinde fotojenik yemekler yapıp instagrama koyma tutkunu olan insanlar da tanıyorum. Her gelen like sizi, yaptığınız yemek kadar mutlu da ediyor. Siz evinizde insanların yiyebileceği porsiyonda yemekler, tatlılar pişirip instagrama göndere durun ben bugün sizlere insan eliyle yapılmış en büyük yiyecekleri göstereceğim. Tabii listemizde yapılan en büyük dondurma, en büyük waffle, dünyanın en büyük çikolatası gibi en büyük tatlıların yanı sıra en yapılmış en büyük pizza, en büyük sandviç ve en büyük hint böreği bile var. Hadi tüm bu Dünyanın en büyük yemek ve tatlılarına daha yakından bakıp, nerelerde, ne büyüklüklerde yapılmışlar öğrenelim.


10. Dünya'nın En Büyük Dondurması

Dünya'nın En Büyük Dondurması

İşte en büyük dondurma ve en büyük dondurma kaşığı. Amerika'da Kemps isminde süt ve süt ürünleri üreten şirket 100. yılını kutlamak için Dünyanın en büyük dondurmasını yaptı. 1365 kilo olan dondurma Guinness rekorlar kitabına da girdi.

9. Dünya'nın En Büyük Fıstık Ezmesi

Dünya'nın En Büyük Fıstık Ezmesi

Bir tatlıcı dükkanı sahibi olan Nick Monte 2013 yılında dünyanın en büyük fıstık ezmesi çanağını yapmaya karar verdi. 30 kilogramın üzerinde çikolata ve 72 kilogram fıstık ezmesi kullanan Nick bu büyüklükte bir kupa yapmayı başardı.  Bu fıstık ezmesinin toplam ağırlığı ise 104 kilo.

8. En Büyük Waffle

En Büyük Waffle

Dünya'da yapılmış en büyük waffle. Toplam 50 kilo ağırlığında ve 2013 yılında Hollanda'da Stichting gouda Oogst tarafından yapılmış. Waffle'in boyu 2.5 metre, 60 kilogram hamur ile beraber 15 kilogram şurup kullanılmış.

7. Dünya'nın En Büyük Çikolatası

Dünya'nın En Büyük Çikolatası

658 kilogramlık bir çikolata dairesi düşünün. Bu çikolata İtalya'daki bir fuarda sergilenmiş ve 2012 yılında Guinness rekoarlar kitabına girmiş.

6. Dünya'nın En Büyük Sosislisi

Dünya'nın En Büyük Sosislisi

2011 yılında Dan Abbate dünyanın en büyük sosislisini üretme fikriyle çıkageldi ve bu hayalini gerçekleştirip Guinness rekorlar kitabına girmeyi başardı. Dünyanın en büyük sosislisi 3 kilo 180 gram ağırlığında ve 40.64 cm uzunluğunda. 

5. Dünya'nın En Büyük Pizzası

Dünya'nın En Büyük Pizzası

Dünya'nın en uzun ve en büyük pizzası sizi de şaşırtmayacağı üzere İtalyanlar tarafından 2012 yılında yapılmış. Pizza tam 40 metre uzunluğunda ve tam olarak 9 ton un kullanılmış. 9000 kilo unun yanı sıra 4536 kilo domates sosu, 3992 kilo mozarella peyniri, 675 kilo margarin, 250 kilo tuz, 100 yeşillik ve 25 kilo sirke kullanılmış. Bu pizzanın toplam ağırlığı ise 23.250 kilogram. Tüm bu malzemeler de kendi kendilerine bir araya gelmediler elbette. Dünya'nın en büyük pizzasının yapımında toplam 5 şef, 48 saatlik pişirme işlemiyle uğraşmış. Bu pizza daha sonrasında küçük parçalara ayırılarak Roma'daki aş evlerine gönderilmiş.

4. En Büyük Hint Böreği

En Büyük Hint Böreği

En büyük vejetaryen hint böreği. 110 kilo gelen bu hint böreği Prashad Restoran iş birliği ile Bradford üniversitesi tarafından yapılmış. Ayrıca bu en büyük hint böreği 135 cm uzunluğa, 85 cm genişliğe ve 29 cm yüksekliğe sahip. Yapımında ise 60 kilo patates, 25 kilo soğan ve 15 kilo bezelye kullanılmış.

3. En Uzun Sandviç

En Uzun Sandviç

2011 yılında 3 takımdan oluşan toplam 136 kişi dışarıdan gelen 639 yardımsever katılımcı ile birlikte işte bu dünyanın en uzun, en büyük sandviçini yaptılar. Bu sandviç Lübnan'da yapılmış ve tam 557 kilo ağırlığında ve 735 cm uzunluğunda. Sandviçin içinde ise tavuk göğsü, marul, domates, turşu, mayonez, sirke, tuz ve hardal var.

2. Dünya'nın En Büyük Yulaf Lapası

Dünya'nın En Büyük Yulaf Lapası

2012 yılında İrlanda'da bir festivalde 1380 kilo gelen resimde gördüğünüz Dünya'nın en büyük yulaf lapası yapıldı. 

1. En Uzun İçki Bardağı Kulesi

En Uzun İçki Bardağı Kulesi

2008 yılında Belçika'da Luuk Broos ve takımı tam 43,680 şampanya bardağı kullanarak bu kuleyi tamamladı. Bu denli çok sayıda bardak ile yapılan bu kule Belçika'da bir alışveriş merkezi içerisinde yapılmış ve sergilenmiş.

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.