Votka Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Şaşırtıcı Gerçek

votka hakkında bilinmesi gerekenler
Votka bir çoğumuzun aynı anda hem sevdiği hem de nefret ettiği bir içkidir öyle değil mi. Bazen hayatınızın en iyi gecesini yaşatır bazen de keşke o son bardağı içmeseydim diyebilirsiniz. Gerçek şu ki votka Dünya'da da en popüler içkilerden biridir ve köklü bir tarihe sahiptir. Ayrıca diğer içkilere kıyasla daha saftır yani bira gibi şişkinlik hissi ya da göbek yaratmaz hatta kilolarını korumak isteyen, ekstra kalori almak istemeyen insanlar için en iyi alternatiftir. Votka'yı bir çok farklı da içme yöntemi bulunmaktadır. Örneğin ruslar genelde sek ve buzlu içerler buna ek olarak James Bond filmleri sağolsun Votka Martini Dünya'da çok popüler bir hal almıştır, bizim ülkemizde ise genelde vişne suyu, portakal suyu ya da kolayla içiliyor. Bu yazıyı okuduktan sonra aslında bir daha ki votka içişinizde içtiğiniz içkiyi daha da ilginç göreceğiniz, hem sağlık açısından hem de günlük yaşantımızda fark yaratabilen votka hakkında hiç bilinmeyen ilginç gerçekleri keşfedeceksiniz.


Votka'nın Da Bir Son Kullanma Tarihi Vardır

Votka'nın Da Bir Son Kullanma Tarihi Vardır
Genel görüşün aksine votkanın bir tüketim tarihi vardır. İnsanlar genelde alkol için ağzı açık kalmadıkça bir şey olmaz derler fakat votka üretildiği günden itibaren bir kez bile kapağı açılsa 12 ay içerisinde tüketilmesi gereken bir içkidir. 12 ayı geçtiği takdirde tadı tam kötüleşmez ama zayıflamaya başlar. Votkanın hiç zarar görmeden uzun zaman saklanabilmesi için ağzının hiç ama hiç açılmaması gerekir.

Votka Çok İyi Bir Temizlik Malzemesi Olabilir

Votka Çok İyi Bir Temizlik Malzemesi Olabilir
Yoğun alkol içermesinden dolayı votka dezenfektan olarak da mikrop öldürücü özellik taşıdığı için bir temizlik malzemesi olarak kullanılabilir. Bizde bu iş en iyi kolonya ile yapılıyor aslında fakat bundan sonra votka seçeneği de olduğu aklınızda bulunsun. Bir ipucu daha verelim; votkayı biraz su ile karıştırdığınızda kıyafetlerinizdeki kötü kokuları çıkardığı görülmüş bir şeydir. Temizlik malzemelerinde bulunan bir çok zararlı kimyasal yerine de kullanabileceğiniz bir içkidir votka.

Glutensiz Votkalar

Glutensiz Votkalar
Gün geçtikçe glutene alerjisi olan insanların sayısının arttığını duyuyoruz. Maalesef bu alerjiye sahip insanlar hem yedikleri hem içtikleri ürünlere dikkat etmek zorundalar. Gluten aslında arpanın, çavdarın, tahılın ve buğdayın içerisinde bulunan bir protein. Votka ise çoğunlukla tahıldan yapılıyor ve gluten alerjisi olan insanlar için bu içkiyi tüketmek problem haline gelebiliyor fakat günümüzde bir çok şirket votka yapımında mısır, patates ve üzüm kullanmaya başladığı için gluten alerjisi olan insanlar da votka tüketebilir. Elbette aldıkları votkanın içeriğini iyice okumaları gerekmektedir.

Dünya'nın En Pahalı Votkası

Dünya'nın En Pahalı Votkası
Dünya'nın en pahalı votkası olarak bilinen Billionaire'nin fiyatı 3.75 milyon dolar. Bu votka Leon Werres tarafından yapılmış. Peki bu votkayı bu kadar özel ve pahalı yapan şey nedir? Yapılış yöntemi, şişelenme tekniği ve kullanılan malzemeler bu votkayı dünyanın en pahalı votkası yapıyor. Bu votka üç defa damıtılmış ve ilk olarak buzun içerisinden sonra kuzey huş taşı içerisinden ve en son olarak da ezilmiş elmas ve değerli taşlardan yapılan kum süzgecin içerisinden geçirilerek elde edilmiş. Bu votkanın şişesi ise bir çok koleksiyoncunun sahip olmak istediği bir sanat parçası. Rodyum ve platinden bir kaptan oluşan iç katmana yani içeceğin korunduğu bir iç bölmeye ve tamamen kristalden oluşan bir şişeye sahip. Fakat bu kadarla da kalmıyor; bu kristal şişe üzerinden resimde de görebileceğiniz gibi şerit halinde som altın ve elmaslar giydirilmiş. Sadece şişe ya da içkinin içerisindeki malzemeler de değil bu içkiyi sipariş ettiğinizde içkiyi taşıyan beyaz eldivenli takım elbiseli uzmanlar ve korumalar ile birlikte istediğiniz yere getiriliyor.

Votka Sağlığa Yararlı Bir İçkidir

Votka Sağlığa Yararlı Bir İçkidir
İster inanın ister inanmayın votkanın bir çok faydası var. En başta stresi azaltıyor. Psikofarmakoloji Günlüğü'ndeki (Journal of Psychopharmacology) bir araştırmada votkanın diğer alkollü içeceklerden daha çok stresi azalttığı görülmüştür. New York Eyalet Üniversitesinden Dr. David araştırmalarında votkanın kardiyovasküler (kan dolaşım) sistemi güçlendirdiği ve kalp krizi riskini azaltığını tespit etmiştir. Ayrıca votka bir çok ilaç yapımında da kullanılmaktadır.

Votka Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Votka Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Votka kaç kaloridir sorusunun yanıtını veriyoruz. 30 ml votka 64 kalori civarında. Votka en az kaloriye sahip içkilerden biridir aslında. Alkol almak istediğinizde bir öğün enerjisiyle aynı kaloriyi taşıyan bira ya da diğer şekerli içkiler yerine diyet yapıp alkol almak isteyenler için çok iyi bir alternatif. Ayrıca unutmayın votka soda bulabileceğiniz en düşük kalorili içki karışımıdır ve en kokteyllerden biridir.

Votka Alzheimer Riskini Azaltır

Votka Alzheimer Riskini Azaltır
Son 2 yılda yapılan araştırmalar votkanın Alzheimer hastalığı riskini ciddi ölçüde azalttığını kanıtladı. 1977 yılından beri Chicago Üniversitesi Tıp okulu yaptığı 143 araştırmada kullanılan 365.000 denek üzerinde yapılan araştırmada düzenli içilen votkanın %23 ihtimalle Alzheimer riskini azalttığını kaydetti. Sağlıklı bir yaşam için vokta için demeyeceğim elbette ama sağlıklı bir yaşam için düzenli spor yapmak, sağlıklı bir diyet yapmak ve buna istikrarlı bir şekilde devam etmek, yeterince uyumak, stresle başa çıkmak ve etkin bir sosyal hayata sahip olmak elbette çok önemli. Bizim ülkemizde her gün belki farklı konular konuşuluyor olabilir ama Dünya'da insanlar votka gibi çeşitli şeyler, konular üzerine araştırmalar yapıyorlar ve her şey bilgiyle mümkün olabiliyor. Votka hakkında bilinmesi gerekenler hakkındaki bilgi verici yazımız bu şekildeydi. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa aşağıdaki yorum bölümünden bizlere yorum gönderebilir, yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki linklerden paylaşabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.