Sağlıkla İlgili Yanlış Bilinen 11 Şaşırtıcı Gerçek

Sağlıkla İlgili Yanlış Bilinen 11 Şaşırtıcı Gerçek

Maalesef, saçlarınızı kestirdiğinizde daha çabuk uzamıyorlar. Herkesin doğru kabul ettiği, hayatımızda tabu haline gelinen ve yanlış bilinen sağlığımızla yakında ilgili 11 davranışı ve alışkanlığı göstereceğiz. Bakalım ne kadar doğru biliyor muşuz?

11. Çok Fazla Şeker Çocukları Hiperaktif Yapıyor

Çok Fazla Şeker Çocukları Hiperaktif Yapıyor

Amerikan tıp birliğine göre bu durum hiç de böyle değil, tamamen bir safsata. Uzun süreli yapılan testlerde şekerli içecek verilen ve yapay tatlandırıcılı içecekler verilen çocuklar arasında hiç bir fark gözlemlenmediği belirtilmiştir.

10. Beraber Yaşayan Kadınların Adet Dönemleri Beraber Başlar

Beraber Yaşayan Kadınların Adet Dönemleri Beraber Başlar

1970'li yıllarda yapılan bazı araştırmalar bunun doğru olduğunu göstermişti ama bu tezlerin hepsi zaman içerisinde çürütüldü. Orjinal buluntuların tamamen şans eseri ortaya çıktığını ve istatistiksel olarak hata yapıldığını kanıtladı.

9. Yaratıcı İnsanlar Beyinlerinin Sağ Tarafını Kullanırlar

Yaratıcı İnsanlar Beyinlerinin Sağ Tarafını Kullanırlar

Bir çok insan buna inanıyor fakat araştırmalar bu iddiayı desteklemiyor. Beyinlerimizin iki tarafı birbiriyle aynı değil bu doğru. Genellikle konuşma işlevi örneğin beynimizin sol tarafında gerçekleşiyor ama herkes beyninin her iki tarafını da kullanıyor bu yüzden yaratıcı insanların beyninin sağ tarafını daha iyi ya da daha çok kullandığı gibi bir bulgu söz konusu değil.

8. Günde 8 Bardak Su İçmeniz Gerek

Günde 8 Bardak Su İçmeniz Gerek

Literatürlerde bu tezi destekleyen bir araştırma yok. 1940'larda Amerika gıda ve beslenme kurulu bir bildiride günlük 2.5 litre suyun tüketilmesi gerektiğini öne sürmüştür. Fakat daha sonra yapılan iki araştırma bu miktara yakın bir miktarın zaten günlük tüketilen yiyeceklerin içinde olduğunu öne sürmüştür. Vücudumuzun gerçekten günde 8 bardak suya ihtiyacı var mı net olarak bilinmez ama suyun faydaları hakkında hiç bir tartışmaya girilemeyeceği kesindir.

7. Kötü Işıkta Kitap Okumak Miyop Yapar

Kötü Işıkta Kitap Okumak Miyop Yapar

Bu konuyla alakalı hiçbir kanıt yok ve hiçbir göz doktoru bunun doğru bir tez olduğunu söylemiyor. Britanya tıp dergisi bu konuyu sağlıkla ilgili yanlış bilinenler derlemesi altında ele almıştı.

6. Yakından Televizyon İzlemek Miyop Yapar

Yakından Televizyon İzlemek Miyop Yapar

İngiltere'de Körler Kraliyet Ulusal Enstitüsü'nün çalışmalarına göre bu konuda da hiçbir kanıt bulunamamıştır.

5. Beynimizin Sadece %10'unu Kullanıyoruz

Beynimizin Sadece %10'unu Kullanıyoruz

Beynimizdeki her bir parçanın bile çok önemli bir işlevi var bu yüzden hiç hasar görmemesi gereken önemli bir organ. Günün her saniyesinde tamamı olmasa da bir gün içerisinde beyninin tamamını kullanmaktadır insanoğlu. 

4. Tıraş Olmak Saçların Ve Sakalların Daha Hızlı Uzamasına Sebep Olur

Tıraş Olmak Saçların Ve Sakalların Daha Hızlı Uzamasına Sebep Olur

Bu 1928'de çürütülmüş bir tezdir ve geçen yıllar içinde defalarca kez çürütülmüştür.

3. Saçımız Ve Tırnaklarımız Öldüğümüzde De Uzar

Saçımız Ve Tırnaklarımız Öldüğümüzde De Uzar

Adli biolojistlere göre böyle bir şey olmuyor fakat vücudun içten içe çürüyüp derinin içe çekilmesiyle beraber tırnakların uzuyormuş gibi göründüğü biliniyor.

2. Vücut Sıcaklığını En Çok Başımızdan Kaybederiz

Vücut Sıcaklığımı En Çok Başımızdan Kaybederiz

Sadece %10'luk bir kısmı için bu doğru. Zaten beklenen bir ısı kaybı bu fakat düşünüldüğü kadar çok değil.

1. Cep Telefonu Kansere Sebep Olur

Cep Telefonu Kansere Sebep Olur

Titremeyeceksiniz korkmayın. Binlerce insan üzerinde yapılan testlerde cep telefonlarının kansere sebep olmasıyla ilgili hiçbir bağlantı bulunamadı. Sizinde eklemek istedikleriniz varsa yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın!

1 yorum:

  1. gunde 8 bardak su icmeye gerek yok fakat yemek yedikten 2 saat sonra ve yemeklerden once su icmek cok faydali. yemekten once su icmenin yemeklerde 100 kalorilik bir tasarruf yaptirdigi tespit edilmis yani bu cok iyi bir sey ozellikle de kilo vermek isteyenler icin

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.