Rahmi Koç Müzesinde Neler Var?

harry potter araba

Rahmi Koç Müzesindeydik bu hafta. Her müzenin belli bir konsepti vardır ya hani, Topkapı'da koca Osmanlı'nın kalıntılarını görürsünüz, Arkeoloji müzesinde ise bir tarih filmi oynar. Rahmi Koç müzesi benim gözlemlerime göre sabit bir konu olmadan ilgi çekebilecek bütün objeleri içerisinde bulundurmaya çalışmış bir müze. Yani yukarıdaki resimde Harry Potter'daki uçan arabayı görüyorsunuz mesela, aynı şekilde bir arka bahçede savaşlarda kullanılan düşmüş bombardıman uçaklarını da içerisinde barındırıyor Rahmi Koç Müzesi. Bu çok güzel aslında çünkü müzede ne kadar uzun kalırsanız kalın hiç sıkılmıyorsunuz.

Ben yaklaşık 3 yıldır  koç müzesini ziyaret etmeyi düşünüyordum kısmet bugüneymiş. Size şunu söyleyebilirim ki Rahmi Koç müzesiyle alakalı internette okuduğunuz hiçbir yazı, gördüğünüz hiçbir resim bu müzeyi anlatmaya yetmez. Anlatamaz. Gidip kesinlikle görmeniz gerekiyor. Ben de bu yazıda size bu müzeyi anlatmaya çalışmayacağım zaten. Bunun yerine sizlere çektiğim fotoğrafları gösterip gerekli açıklamaları yapacağım ve müzede sizleri nelerin beklediğine dair bir fikir vermeye çalışacağım ayrıca müze hakkında genel bir takım bilgileri de tekrar edeceğim.

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

15 lira yetişkin için. 6 lira da öğrenciler için alınıyor. Denizaltı için maalesef bir bilet daha almanız gerekiyor.

Rahmi Koç Müzesi Ziyaret Saatleri

Salı ve Cuma günleri sabah 10 ile akşam 5 arasında, Cumartesi ve Pazar günleri Sabah 10 ile akşam 6 arasında ziyaret edebilirsiniz. Fakat unutmayın müze Pazartesi günleri kapalı.

Rahmi Koç Müzesinde Neler Var?

Bunun cevabını ancak müzeyi ziyaret ettiğinizde öğrenebilirsiniz çünkü orada kocaman bir Dünya var ve bir kaç saatliğine de olsa o Dünya'da olmak çok keyifli. Ben dediğim gibi sadece çektiğim fotoğraflardan sizlere fikir vermeye çalışacağım ki bundan bile çok keyif alacağınıza eminim.

rahmi koç müze bmw araba

1956 model tek silindirli BMW marka bir mini otomobile bakıyorsunuz. Bu araç 2. Dünya savaşından sonra kısa mesafeli yolları gitmek için tasarlanmış sadece 13 beygirlik saatte maksimum 85 km hıza ulaşabilen bir araç.

ferrari

LeFerrari. Ferrari'nin ürettiği ilk hibrit araç. Bu araçtan sadece 499 adet üretilmiş ve bir tanesi Rahmi Koç Müzesinde sergileniyor. Araç 6262 cc bir motora sahip ve 963 beygir gücü üreterek saatte 350 km hıza ulaşabiliyor.

rahmi koç müzesi

Deniz motorlarının tamir edildiği eski bir dükkana bakıyorsunuz.

rahmi koç müzesi

Cem Yılmaz'lı Opet reklamlarında kullanılan araç (Gitt) bile Rahmi koç müzesinde sergileniyor.

rahmi koç müzesi

Rahmi Koç Müzesinde eski bir oyuncakçı dükkanını temsilen yaratılmış böyle şirin bir dükkanı bile görme şansını elde edebiliyorsunuz.

rahmi koç müzesi

Resimde gördüğünüz gibi ufak biblolar, minyatür ev eşyaları gibi resmini çekmesi çok keyifli küçük, şirin objeleri de Rahmi Koç Müzesinde görebilirsiniz.

rahmi koç müzesi

Koç grubuna dahil olan Otosan Sanayinin Türkiye'de yerel bir otomobil endüstrisi kurma amacıyla İngilizler ile iş birliği girmesi üzerine ortaya çıkmış 67 model bir Anadola bakıyorsunuz. Araç 52 beygir ve saatte 140 km hıza ulaşabiliyor.

rahmi koç müzesi

Bundan yıllar yıllar önce bir eczaneyi nasıl tahayyül ederdiniz? Rahmi Koç Müzesinde bal mumumdan yapılmış çalışmalarla eski bir eczane çok güzel tasvir edilmiş.

rahmi koç müzesi

Koç müzesinde ayrıca 2 adette oturup dinlenebileceğiniz, bir şeyler içebileceğiniz 2 adet kafe bulunuyor.

rahmi koç müzesi

Ve son olarak hayranı olduğum Impala'nın 60 model versiyonunu paylaşarak yazıyı noktalıyorum. Rahmi Koç Müzesini anlat anlat bitmez ve ne kadar çok fotoğraf da paylaşsam müzenin %1'ini ancak gösterebilirim sanırım. Herkesin hayatında mutlaka bir kez ziyaret etmesi gereken ve çok iyi vakit geçireceğinizi, ilginç şeyler göreceğinizi garanti ettiğim bir mekan burası. Mutlaka gidin görecek, öğrenecek çok fazla şey var bu müzede.

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.