Dünya'nın En Ürkütücü 15 Mekanı

Dünya'nın En Ürkütücü 15 Mekanı

Dünya harika bir yer ve içerisinde o kadar çok muhteşem mekanlar barındırıyor ki aslında hiçbirimizin ömrü bu şahane mekanların tamamını görmeye yetecek kadar uzun değil ne yazık ki. Bazı adrenalin tutkunu, çılgın insanlar da var ki enfes manzaralar, güzel yerler görmek yerine daha ilginç ve farklı ya da korkutucu, karanlık yerlere ilgi duyuyorlar. Bizde sizler için bu yazımızda olağanüstü hikayeler ile bağdaştırılmış Dünyanın en korkutucu ve ürkütücü mekanlarını, yerlerini derleyeceğiz.


15. Cehennem Kapısı Türkmenistan

Cehennem Kapısı Türkmenistan

Derweze köyüne yakın Karakum çölünün ortasında bulunan devasa bir ateş çukuru. 1971 yılında Rus mühendisler petrol bulmak için kazdıklarında bir çöküntü olmuş ve ortaya metan gazı çıkmış. Rus mühendisler bu gazın çevreye ve köye zarar vereceğini ve maksimum iki haftada biteceğini düşünerek çukurun içinde gazı yakmışlar. 2 haftada tükeneceği düşünülmesine rağmen Cehennem Kapısı bugün hala yanıyor. Olağanüstü bir şekilde ise araştırmacılar örümceklerin bazen bu çukurun içine atladıklarına şahit olmuşlar.

14. Gemi Mezarlığı Moynak Özbekistan

Gemi Mezarlığı Moynak Özbekistan

Bir zamanlar Özbekistan'ın liman şehirlerinden biriydi ve ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunuyordu. Aral gölünün zaman içerisinde çekilmesinden dolayı bir çok gemi karaya oturmuş ve bu gemiler bugün hala ürkütücü görüntüsüyle ziyaretçileri korkutuyor. 

13. Kuşların İntihar Ettiği Yer Jatinga Hindistan

Kuşların İntihar Ettiği Yer Jatinga Hindistan

Bu bölge her yıl göç eden kuşların sahaya girdiğinde gizemli bir şekilde kanat çırpmayı bırakıp, çakılarak intihar etmesiyle biliniyor. Tabii ki bu doğru değil; ışık yoksunluğundan, aysız ve sisli gecelerin yarattığı disoryantosyandan dolayı bu kuşlar köylülerin yaktıkları meşalelere doğru hızla uçup çakılıyorlar. Aslında istemli ya da istemsiz insanlar bu kuşların ölümüne sebep oluyor. 

12. Hayalet Kasabası Oradour-Sur-Glane Fransa 

Hayalet Kasabası Oradour-Sur-Glane Fransa

10 Temmuz 1944'te Naziler bu Fransız köyüne baskın yapmış, 642 nüfuslu köyün erkeklerini köy meydanında toplayıp kaçamasınlar diye bacaklarından vurup, köydeki kadın ve çocukları ise kiliseye kilitlemişler. Daha sonra bacaklarından vurdukları erkeklerin üzerine ateş atıp canlı canlı yakmışlar. Aynı şeyi kilisedeki masum kadın ve çocuklara da yapmış, kaçmaya çalışanları ise vurmuş kimseyi sağ bırakmamışlar. Köy bu olay sebebiyle hayaletli köy olarak ün yapmış.

11. Hoia Baciu Ormanı Romanya

Hoia Baciu Ormanı Romanya

Bir çok paranormal aktivitenin görüldüğü ve garip şekilli ağaçların bulunduğu bir orman. 1968 yılında bir UFO fotoğrafı bile çekilmiş. Ormanda bermuda şeytan üçgeni olarak isimlendirilmiş bir çeşit magnetik bir alan olduğu söyleniyor ve başka bir boyuta kapı görevi gördüğüne inanılıyor. Şuradan ormanda çekilmiş bir çok korkutucu fotoğrafı görebilirsiniz.

10. Leap Kalesi İrlanda

Leap Kalesi İrlanda

Leap Kalesi kanlı geçmişi yüzünden İrlanda'daki en ürkütücü yerlerden biri olarak biliniyor. 1250 yılında biri rahip olan iki kardeşten biri diğerini sırtından kılıçla ailesinin gözleri önünde öldürdü. O zamandan bu yana kale Kanlı Şapel olarak biliniyor. Ayrıca 1922 yılında kalede keşfedilmiş bir zindan da var ki bu zindan kazıklar yerleştirilmiş ve insanları büyük acılar yaşatarak öldürmek için tasarlanmış. 

9. UFO Evleri Sanzhi Tayvan

UFO Evleri Sanzhi Tayvan

1978 yılında turistlerin ilgisini çekip ülkeye daha çok turist çekmek amacıyla başlatılmış bir proje. Fakat 1980 yılında meydana gelen kazalar, ölümler ve intiharlar sebebiyle girişimciler fon sağlamayı kesmiş ve proje tamamlanamamıştır. Uzak doğu kültürlerinde bu tarz konular yaygın olduğundan bu mekan ile ilgili inanış şu ki Ufo evlerinin olduğu site girişindeki ejderha eykelinin yıkılmasıyla beraber halk kötü ruhların serbest kaldığına inanmaya başlıyor ve tüm bu olayların bu yüzden meydana geldiği düşünülüyor. 2010 yılında ise bu site komple yıkılmış ve bugün bölgede bir aqua park inşa ediliyor.

8. Akodessewa Fetiş Marketi Togo

Akodessewa Fetiş Marketi Togo

Togo'nun başkenti Lome'de yer alan bir market burası. Kötü büyü yapan insanlar ne zaman ortaya çıkmışsa bu markette o zaman ortaya çıkmış çünkü bu markette kötü büyü yapmak için gerekli bütün malzemeler satılıyor. Gerçek hayvan ve insan kemikleri çeşitli tılsımlar ve üzerinizdeki kötü büyüleri atmak için kullanılan her şeyi burada bulabilirsiniz.

7. Hayalet Kasaba Pensilvanya Amerika

Hayalet Kasaba Pensilvanya Amerika

Silent Hill filmini izlediyseniz bu yeri tanıyacaksınız. 1981 yılında 1000 kişi nüfuslu olan bu kasaba 2010 yılında sadece 10 kişilik bir nüfusa düşmüş ve muhtemelen günümüzde kimse burada yaşamıyor çünkü burası hayalet kasaba ilan edilmiş. 1962 yılında kasabanın altındaki madenlerde başlayan devasa yangınlar yüzünden zemin dengesizlezmiş, binalar çökmüş ve yollarda yarıklar oluşmuş. 

6. Oyuncak Bebek Adası Meksika

Oyuncak Bebek Adası Meksika

Meksika'da insanlardan uzak bir yaşam süren Julian Santana Barrera bir gece yaşadığı kulübenin yakınındaki dere yatağında bir kız çocuğu cesedi bulur. Barrera cesedi sudan çıkardığı sırada dereden bir çok oyuncak bebek gelmeye başlamıştır. Barrera tüm bu oyuncak bebekleri toplar ve ağaçlara asar. Bunun ölen kız çocuğunun ruhunu serbest bıraktığına ve bu bebeklerin geceleri vahşi hayvanları öldürdüğüne inanır. İnsanın cidden arada sosyalleşmeye ihtiyacı olduğunu anlıyoruz buradan.

5. Hashima Adası, Hayalet Ada Japonya

Hashima Adası, Hayalet Ada Japonya

Bu ada su altı madencilerinin ailelerinin yaşaması için inşa edilmiş fakat 1974 yılında madenler boşaltıldığı için burada yaşayan 5000 kişilik nüfus adayı terk etmiş. Elbette adanın hayaletli olduğu falan düşünülmüyor fakat 2000'li yıllarda turistlerin çok ilgisini çeken bir ada olmayı başarmış Hashima adası. Temmuz 2015 yılında ise UNESCO Dünya mirası olarak kabul etti.

4. Çernobil Bölgesi Pripyat Ukrayna

Çernobil Bölgesi Pripyat Ukrayna

Pripyat Belarus sınırına yakın kuzey Ukrayna'da terk edilmiş bir şehir. Bölge aynı zamanda Counter Strike oyununda kullanılan birebir haritalar sayesinde de bir hayli popüler olmuştur. Pripyat çernobil nükleer felaketinin ardından kirlenme sahası içinde bulunması dolayısıyla boşaltılmıştır. Bugün şehirde hala geride kalmış parklar, binalar, çocukların oyuncakları kısacası terk edilmiş bir şehir görüntüsünü en iyi şekilde yansıtmaktadır ve radyasyon etkisi hala görülmektedir.

3. Asılmış Tabutlar Filipinler

Asılmış Tabutlar Filipinler

Filipinler Sagada'da İgorot kabilesi eskiden ve aslında hala ölülerin ne kadar yüksekte yatarsa o kadar cennete yakın olacaklarına inanıyorlar. Bu kabilenin ataları toprağın altına gömülmeye korkuyorlardı çünkü er ya da geç toprağın onları çürüteceğini biliyorlardı. Güvenli bir yer arzuladıkları için dağların eteklerine ölülerini tabutların içinde dağ eteklerine asmaya başladılar. Bu tabutların bulunduğu Sagada bölgesi listemizdeki en ürpertici yerlerden biri.

2. Poveglia İtalya

Poveglia İtalya

Burası ciddi ürkütücü bir yer. Venedik'e yakın bir ada Poveglia. 1776 yılında bu adada Halk Sağlık İdaresi kuruldu ve ada Venedik'e gelen ve giden bütün malların kontrol edildiği bir nokta haline geldi. Fakat 1793 yılında burası tamamen bulaşıcı hastalık taşıyan insanların yerleştirildiği bir karantina bölgesi oldu ve bu durum 1814 yılına kadar sürdü. 1814 yılında ise iyileştirilemeyeceği düşünülen hastaların ve önüne geçilemeyen salgın nedeniyle ada içerisindeki insanlarla birlikte ateşe verildi. 100.000'in üzerinde insan öldüğü ve kızgın ruhlarının hala adada olduğuna inanılıyor ve adadaki zeminin içerisinde %50'den fazla insan küllerinin olduğu söyleniyor. 

1. Aokigahara Japonya

Aokigahara Japonya

Burası benim favorim. "Hayatınız size ailenizin değerli bir armağanıdır, lüften ölmeye karar vermeden önce birilerinden yardım isteyiniz" yazıyor şu gördüğünüz tabelada. Aokigahara ormanı Japonya'nın sosyal ve ekonomik baskısı yüzünden bir çok insanın intihar etmek için geldiği bir yer haline gelmiş. Bu orman volkanik bir zeminin üzerinde olması sebebiyle çok garip bir orman. Ormanda hiç rüzgar esmez ve toprağın güneş görmemesi sebebiyle kolay kolay bir şey yetişmezmiş. Ayrıca ormanın derinliklerinde bir çok çukur da varmış ki düşseniz asla bulunamayacağınız türden. Volkanik zeminin yarattığı magnetik alandan ötürü de pusulaların çalışmadığı bu yüzden bir çok insanın kaybolduğu biliniyor.

Bizim en ürpertici, korkutucu mekanlar listemiz bu şekildeydi. Sizin de ülkemizde bildiğiniz böyle ürkütücü hikayeleri olan yerler varsa aşağıdan bizimle paylaşmayı unutmayın.

4 yorum:

 1. gerçekten çok ilginç yerler var, elinize sağlık güzel bir derleme olmuş ;)

  YanıtlaSil
 2. Farklı bir yazı olmuş bir o kadar da ürkütücü yerler.. Elinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, blog hayatınızda da başarılar dilerim :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.