Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Badem Sütü Nasıl Yapılır

Badem sütü inek sütüne inanılmaz iyi bir alternatif. İster süt ürünlerine alerjiniz olsun, ister vegan olun ya da güzel bir alternatif içecek denemek isteyen biri olun, badem sütü tam size göre, çok beğeneceğinize inandığım ve çok basit hazırlanan bir içecek. Bu yazımızda aynı zamanda alkali bir içecek olan badem sütü nasıl hazırlanır, ve tarifi nedir sorusuna cevap bulacaksınız.

Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Bir kupa dolusu -yaklaşık 200 gram- bademi bir gece önceden 8 ile 12 saat arasında suda bekletin.

Badem Sütü Nasıl Yapılır

Suyun içerisinde bademleri durulayıp, dışındaki yumuşamış ince kabuğu soyun.

Badem Sütü Nasıl Yapılır

Kabuklarını soyduğunuz bademleri blendere alın ve 4 bardak su ekleyin. Blenderde iyice karıştırın.

Badem Sütü Nasıl Yapılır

Temiz bir kumaş (tülbent gibi) kullanarak bademin kırıntılarını filtreleyin, suyunu pürüzsüzleştirin. Bunu yapmak için önce bir kabın içine, kullanacağınız kumaş parçasını ya da tülbenti yerleştirip blender içerisindeki su ve bademi boşaltın. Tülbenti toplayın ve çamaşır kurutur gibi filtreleyin.

Badem Sütü Nasıl Yapılır

Badem sütünüzü hava geçirmeyen bir şişenin içerisinde alın ve en az 3-4 gün kalacak şekilde buzdolabında muhafaza edin.

Badem Sütü Nasıl Yapılır

Ve işte hepsi bu kadar! Süper sağlıklı badem sütünüz hazır. Ama durun süper bir başka ipucu daha vereceğim. Bütün kuru yemişlerin faydaları farklıdır fakat eğer diğer kuru yemişlerin de suyunu/sütünü çıkarmak istiyorsanız aynı şekilde iyice karıştırmanız yeterli olacaktır. Sadece şunu bilmeniz lazım eğer badem sütü sever biri değilseniz ve başka kuru yemişlerin suyunu/sütünü çıkarmak istiyorsanız bu kuru yemişlerin suda bekletilme zamanlarını bilmeniz lazım.

Kuru Yemişlerin Suda Bekletilmesi Gereken Süre

- Badem 8 ile 12 saat arasında

- Fındık 8 saat

- Yer fıstığı 8 saat

- Pikan Cevizi 4 ile 6 saat arasında 

- Çam fıstığı 8 saat

- Ceviz 4 saat

- Kaju 2 saat

- Antep fıstığını bekletmeye gerek yok

Bu saydığım kuru yemişleri de aynı yöntemle güzek ve sağlıklı bir içecek haline getirebilirsiniz. Sadece dediğim gibi suda bekletilme sürelerine dikkat edin ki kabuklarını kolayca soyabilesiniz. Eklemek istediğiniz herhangi bir şey varsa aşağıdan bizlere yorum gönderebilir, yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan paylaşabilir ya da sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz. Afiyet olsun!

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.