Ziyaret Edilebilen 7 Bilim Kurgu Film Mekanı

bilim kurgu film mekanları
Bir çok bilim kurgu film mekanı, set dizaynı ve görsel efektler ile hiç tanımayacağınız mekanlar, film setleri haline gelebiliyorlar. Biz de sizlere bilim kurgu filmlerinde kullanılan mekanlar listemizde bu mekanların hiç bir görsel efekt ya da bir değişim olmadan sahip oldukları gerçek görüntüleri göstereceğiz. Bazı bilim kurgu filmlerinde mekan tasarımının tamamı bilgisayar üzerinden yapılabilir fakat bizim listemizdeki mekanlar gerçekten var olan ve herkesin istediği zaman gidip görebileceği bilim kurgu film mekanlarıdır.


7. Avatar Filminin Çekildiği Mekan: Keahua Arboretum, Hawaii

filmlerin çekildiği yerler
Avatar neredeyse tamamı gelişmiş bir teknolojiyle çekilen, 2009 yapımı 3 boyutlu bir James Cameron filmi. Devasa, rastalı saçları olan mavi renkli Na'vi halkının bereketli Pandora'da yağmur ormanları içerisinde yaşamasıyla alakalı olarak seçiliyor mekan. James Cameron filmdeki bir çok aksiyon sahnesini doğal görüntüsünden ve dizayn edilen dünyaya benzerliğinden dolayı Hawaii'de çekmeye karar vermiş. Bu bölge içerisinde barındırdığı ender hayvan çeşitleri ve benzersiz bitki örtüsü ile biliniyor. The Kuilau Ridge ve Powerline patikaları zaten dünya genelinde çok meşhur tırmanış rotaları ve herkesin ziyaret edebileceği yerlerden biri.

6. Yıldız Gemisi Askerleri Filmi: Hell's Half Acre, Wyoming

yıldız gemisi askerleri
Edward Neumeier tarafında yazılmış, Paul Verhoeven (Robocop'tan hatırlarsınız) tarafından yönetilmiş 1997 yapımı askeri bilim kurgu filmi olan Yıldız Gemisi Askerleri filminin çekildiği mekanlardan birine bakıyorsunuz. Film Arachnids diye bilinen farklı bir ırka karşı insanoğlunun savaşını konu alıyor. Filmde böceklerin ana gezegeni olarak bilinen Klendathu isimli gezegendeki savaş sahneleri Amerika'da bulunan Hell's Half Acre isimli (resimdeki) bölgede çekiliyor. Bölgenin bir diğer ismi de Şeytan Sofrası ve içerisinde erozyonla oluşmuş bir çok derin vadi, mağara ve uçurum barındırıyor.

5. Terminatör Filminin Çekildiği Mekan: Griffith Gözlemevi, Los Angeles

terminatör filmi nerede çekildi
Herkesin bildiği Terminatör filmi James Cameron'un kariyerinin başlamasına ve Arnold Schwarzenegger'in dünyaca ünlü bir yıldız haline gelmesine sebep oldu. 1984 yapımı film bu gözlemevinin önünde gelecekten gönderilen bir robotun John Connor isimli (gelecekte insan ordusuna komuta eden kişi) gencin annesi Sarah Connor'ı öldürmek için sarı damperli bir kamyonun yanında ortaya çıkmasıyla film başlar. Aynı şekilde 2015 yapımı Terminatör Genesis filmi de ilk filme gönderme yapılarak aynı sahne ile aynı mekanda başlar. Griffith gözlemevi Holywood'a çok yakın bir lokasyonda yer alıyor. 1930'lu yıllarda yapılmış ve turistlerin astronomy ile ilgili bir çok şey sunuyor. Ayrıca ziyaretçiler Los Angeles'ın gökyüzüni de bu mekandaki teleskoplardan detaylı inceleme şansı bulabiliyor.

4. Maymunlar Gezegeni Filminin Çekildiği Mekan: Powell Gölü Utah

maymunlar gezegeni nerede çekildi
Rod Serling tarafından yazılan genellikle televizyon serisiyle ünlü 1968 yapımı bir film ve bilim kurgu tarihinde sonu karmaşık biten en ünlü filmlerden birisidir. Film uykuya yatan 4 astronotun gemisinin istemsiz bir şekilde bilinmeyen bir gezegendeki bir göle inmesiyle başlar. Açılıştaki düşüş sahnesi Utah'da bulunan resimde gördüğünüz Powell gölünde çekilir. Powell gölü insan yapımı bir rezervuar ve Amerika'daki ikinci büyük göl. Powell gölü ayrıca her yıl iki milyon insanın da ziyaret ettiği bir lokasyon.

3. 12 Maymun Filminin Çekildiği Mekan: Doğu Eyaleti Penitentiary, Pensilvanya

12 monkeys
Hepimizin bildiği Bruce Willis ve Brad Pitt'in oynadığı efsane film 12 Monkeys'in çekildiği mekan. Büyük bir virüsün dünyayı tehdit etmesine üzerine insan ırkı yer altında koloniler halinde yaşamaktadır. Filmde bazı sahnelerin geçtiği bu mekan ise aslında bir hapishanedir ve bir çok filme ev sahipliği yapımıştır. Bugün ise haftanın 7 günü ziyarete açıktır ve turlar düzenlenmektedir.

2. Üçüncü Türden Yakınlaşmalar Filminin Çekildiği Yer: Şeytan Kulesi, Ulusal Anıt, Wyoming

film mekanları
Steven Spielberg tarafından yazılmış ve yönetilmiş 1977 yapımı Close Encounters of The Third Kind 1945 yılında kaybolan askeri uçakların Mojave çölünde bir anda ortaya çıkmasıyla başlar ve Roy Neary isimli bir elektrik hattı çalışanının bir gece UFO'lar ile olan ilk temasıyla yani onları görmesiyle devam eder. Roy Neary bu yakınlaşmanın ardında obsesif bir hal almıştır ve zihninde sürekli bazı görüntüler belirmektedir. Bir haber programında resimde görülen şeytan kulesine yakın bir yerde tran kazası olduğunu görür ve zihninde oluşan görüntülerde kulenin yanındaki jeolojik bozulmaların aslında gerçek olduğunu öğrenir yani mekan filmde bu şekilde kullanılmıştır. Şeytan Kulesi 1906 yılında Amerika'da ulusal anıt olarak ilan edilmiş bir yer. Her yıl 400.000 ziyaretçi kabul etmektedir ve bu sayının %1 kadarı bu kuleye tırmanan dağcılardır.

1. Star Wars Filminin Çekildiği Yer: Ölüm Vadisi, Ulusal Park, California

star wars nerede çekildi
Star Wars filminde Tatooine isminde tamamen çöl bir gezegen var. Eminim Star Wars hayranları bu gezegeni hatırlayacaklardır. Gerorge Lucas bir çok Tatooine gezegeni sahnesini Kaliforniya'da bulunan Ölüm Vadisi isimli resimde gördüğünüz bu yerde çekmiştir. Ben resme baktıkça bu bölgede  yapılan bir bisiklet turunun inanılmaz bir deneyim olabileceğini aklımdan çıkaramıyorum ki bu daha sonra aklıma 127 saat filmini getiriyor, toparlanıyorum. Filmde bu bölge Luke Skywalker'in (Darth Vader'in oğlu) doğduğu yer olarak kullanılan mekandır ve her yıl bir çok doğa yürüyüşü yapan insan tarafından ziyaret edilmektedir.

7 harika filmin çekildiği gerçek mekanlar listemiz bu şekildeydi. Siz de eklemek istediğiniz mekanları ya da görüşlerinizi bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere yorum gönderebilir ya da bu ilginç makaleyi aşağıdaki butonlardan paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.