Yanlışlıkla Keşfedilmiş 10 Yiyecek

Yanlışlıkla Keşfedilmiş 10 Yiyecek
Bugün bildiğimiz tüm yiyecekler zaman içerisinde bazı kimseler tarafından belirli ve özenli bir süreçten geçerek oluşturulmuş yiyeceklerdir. Elbette oluşturulan bu tarifler zaman içerisinde değişip belki daha iyi belki de daha farklı lezzetler haline gelmişlerdir. Ancak bazı tarifler var ki tamamen kazara ve yanlışlıkla keşfedilmiş yemeklerin ortaya çıkmasına sebep olmuş. Dünya'daki aşçılar her ne kadar yaratıcı beyinleri ve yeteneklerini iyi yemek yapmak üzerine yoğunlaştırmış olsalar da bazen hiç ummadıkları şekillerde, kazayla çok güzel yemeklerin ortaya çıkmasına sebep olmuşlar.

Kazara icat edilmiş ve bazıları da bugün hala hayatımızın içinde olan, severek yediğimiz 10 lezzetli yemeği inceleyeceğiz.

1. Tarte Tatin

Yanlışlıkla Keşfedilmiş Yemekler:
Tarte Tatin meyvelerin pişirilerek hazırlandığı elmalı bir tart. 1880 yılında Fransa'da Tatin otelin sahibi Stephanie Tatin tarafından keşfedilmiştir. Kesin hikaye tam olarak bilinmese de Tarte Tatin bir gün Stephanie'nin elma çayı yapmak için pişirdiği elmaları farkında olmadan biraz fazla pişirmesiyle ortaya çıkmış. Ziyan etmemek amacıyla da üzerine hamur tabanı yapıp tartı ters çevirmiş ve ilk kez, bugün hala severek yenilen Tarte Tatin kazara ortaya çıkmış.

2. Worcestershire Sosu

Yanlışlıkla Keşfedilmiş Yemekler:  sos
Worcestershire Sosu 1930'lu yıllarda iki eczacı kimyager tarafından yanlışlıkla bulunmuş bir sos.  Bir sos icat etmeleri istenen kimyagerler John Wheeley ve Henry Perrins Worcestershire sosu ile çıkagelmişler fakat ilk tadım denemeleri berbat geçmiş. Daha sonra bu sos yıllarca bir köşede unutulmuş ve geçen bir kaç yılın ardından yapılan ikinci denemede çok daha güzel bir tadı, bugünkü Worcestershire sosunu ortaya çıkarabilmişler.

3. Krep Süzet

Yanlışlıkla Keşfedilmiş Yemekler: krep süzet
Krep süzet bir diğer kazara ortaya çıkmış sevilen yiyeceklerden bir tanesi. 1895 yılında Monte Carlo'daki Cafe De Paris'de Galler prensine servis veren garson Henri Charpentier özel misafirlere hazırlanan krepler için sos hazırlarken şekeri ve tereyağı yanlışlıkla yakmış ve prense krepleri bu şekilde servis etmiş. Galler prensinin de krepleri bu haliyle çok beğenmesi üzerine o gün ona eşlik eden Suzette'nin ismini kreplere vermiş ve bu enfes yiyecek Crepes Suzette yani Krep Süzet ismini almış.

4. Dondurma Külahı

Yanlışlıkla Keşfedilmiş Yemekler: külah
Dondurma külahı ilk olarak 1904 yılında Saint Louis Amerikan kitlesine tanıtılıyor fakat külah sade haliyle hiç de ilgi çekmiyor. Fuar'da waffle satışı yapan Abe Doumar tabaklarının bitmesi üzerine wafflelarını bu külahların içine koyup satıyor ve fikir kitleler tarafından çok beğeniliyor. 1904'teki fuarın ardında dondurma külahları çok popüler olup, kullanılmaya başlanıyor.

5. Mısır Gevreği

Yanlışlıkla Keşfedilmiş Yemekler: corn flakes
Bugün hala popülerliğini sürdüren kahvaltılık mısır gevrekleri 1895 yılında Dr. John Harvey Kellogg tarafından icat edildi. Hastaları için sağlıklı bir diyet hazırlamaya çalışan doktor ve kardeşi Will buğdayı pişirdikten unutmuşlar ve pul pul sert bir hale gelen buğday bugünlü mısır gevreğini oluşturmuş.

6. Cips

Yanlışlıkla Keşfedilmiş Yemekler: cips
Cipsler 1930 yılında bir çiftlik sahibi olan Flakall şirketi tarafından yanlışlıkla icat edilmiştir. Hayvanlara verilen yemi öğütmek için kullanılan makinede zaman zaman nemlenmeye bağlı olarak tıkanıklıklar meydana geliyormuş. Bu tıkanıklıkları önlemek amacıyla da nemlenmenin azaltılması için turuncu puflar kullanılmış. Makinenin operatörü Edward Wilson bir araya gelen bu malzemeleri evine götürüp tatmış ve bugün Korn Kurls adı verilen şahane cipsler ortaya çıkmış.

7. Yoğurt

Yanlışlıkla Keşfedilmiş Yemekler: yoğurt
Sofralarımızın olmazsa olmazı yoğurt da kazara bulunmuş tatlardan bir tanesi. Yoğurdun oluşumu oldukça gizemli olsa da öncelikle ülkemizde sonrasında da akdeniz ülkelerinde çok uzun bir geçmişe sahiptir. Söylentiye göre yoğurt, sütün keçi postundan bir torba içerisinde saklanmaya başlanıp, farkedilmeden zaman içerisinde bugünkü haline gelmesiyle oluşmuş.

8. Sandviç

sandviç
Sandviç, John Mantagu'nun evinde arkadaşlarıyla poker oynadığı sırada acıkıp, fakat oyundan da kalkamayıp, hizmetçisine iki dilim ekmek arasına et koyup getirmesini istemesiyle keşfedilmiş. O günden itibaren bu, fazla efor harcamadan yemek yemenin bir formülü olarak yayılmış.

9. Şampanya

Yanlışlıkla Keşfedilmiş Yemekler: şampanya
Şampanya'nın geçmişi biraz bulanık olabilir ve 1697 yılında Dom Perignon'un bunu icat ettiğine inanılır fakat söylentiye göre 1660 yılında İngiliz Doktor Christopher Merret Fransa'da şaraba şeker ekleyip ikinci bir fermentasyondan geçirerek şampanyayı elde etmiştir.

10. Coca Cola

Yanlışlıkla Keşfedilmiş Yemekler: kola
Dünyanın en popüler alkolsüz içkisi Coca Cola'nın da tesadüfen icat edildiğini biliyor muydunuz? 1885 yılında Doktor John Stith Pemberton hastalarını rahatlatmak, sakinleştirmek amacıyla bir içki icat ediyor ve adını Pemberton'un Fransız Şarap Kokası (Perberton's French Wine Coca) koyuyor fakat yasalara uymadığı için içerisindeki alkolik içerikleri çıkarması isteniyor. İçkinin baş ağrısı, cinsel güçsüzlük ve morfin bağımlılığını önlemeyi amaçladığı noktada içeriğin değişmesiyle bugün en sevilen karbonatlı içecek haline geliyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.