İngiltere'nin En İyi 10 Mutfak Şefi

İngiltere'nin En İyi 10 Muftak Şefi

Mutfak şefi tabiri restoran ve otellerde Baş aşçının sahip olduğu pozisyona verilen bir sıfattır. Mutfak şefleri siparişlerin yapımı, yemeklerin hazırlanması ve mutfak personelini idare etmekle sorumludur. Ayrıca menülerin hazırlanması da en önemli görevlerinden biridir. Mutfakta her detaya çok dikkat edilmeli ve her adım kusursuz bir şekilde planlanmalıdır ki mutfağı bir sanat haline getiren şeylerden biri de budur. Biz kendimizce, takip ettiğimiz kadarıyla sizler için İngiltere'deki tanınmış ve bizim de izlemekten keyif aldığımız en iyi 10 şefi derledik.

En İyi İngiliz Şefler

10. Atul Kochhar

Atul Kochhar

Atul Kochhar 1969'da doğmuş bir şef. En iyi 10 İngiliz şef sıralamasında 10. sırada yer almasının sebebi aslında Hindistan kökenli bir İngiliz olması. Atul Kochhar Hindistan'da dünyaya gelen ve bugün İngiltere'de yaşayan başarılı bir şef. Ayrıca televizyon programları da yapıyor ve bir restoran işletmecisi. Atul Kochhar, Michelin yıldızlı ilk Hindistanlı şef olma özelliği de taşıyor. Atul 2007 yılında Benares Restaurant adında da bir Hint restoranı açtı.

9. Tom Aikens

Tom Aikens

Tom Aikens de Michelin yıldızlı en çok takdir edilen ve ilham veren İngiliz bir şef olmasıyla 9. sırayı alıyor. Tom aikens 1970 yılında doğmuş ve kariyeri boyunca bir çok başarıya imza atmış bir şef. Tom aikens 2003 yılında Tom Aikens Restaurant isminde bir restoran da açtı ve bu restoranda Fransız mutfağından örnekler sunmaya başladı ve ikinci restoranı olan Brasserie konseptinde Tom's Kitchen ise 2006 yılında açıldı. 2 restoranın dışında Tom 3 adet yemek kitabına ve bir web sitesine sahip. 

8. Michale Albert Roux

Michale Albert Roux

Michael Albert de İngiltere'nin en iyi şeflerinden biri. 1970 yılında doğmuş ve yine kendisi gibi aşçı bir babaya sahip. Michale ilk olarak babasının yanında çalışarak başlamış kariyerine. Daha sonralarında ise en büyük şöhreti televizyon programlarında görünmesiyle elde etmiş. Michael'i İngiltere'nin en iyi şefleri listesine almamızın sebebi ise sayısız yemek kitabına sahip olması.

7. Raymond Blanc

Raymond Blanc

Raymon Blanc en iyi ingiliz aşçılar listemizdeki bir başka değerli isim. Raymon hiç bir eğitim almamasına rağmen bir çok başarı ve büyük bir popülarite yakalamış bir şef. Manoiraux Quat Saisons isminde de bir restorana sahip ve ayrıca Michelin yıldızlı bir şef. 

6. Fergus Henderson

Fergus Henderson

Raymon Blanc gibi Fergus Henderson da hiçbir eğitim almadan aşçılık hayatına başlamış ve kariyerinde yükselmiş bir isim. 1963 yılında doğmuş ve bugün Londra'da St. John isminde bir restorana sahip. Gençken ailesinin izinden gibi Mimarlık okumuş fakat daha sonra yemek yapmaya olan aşkı yüzünden Mimarlıktan vazgeçmiş. Genellikle İngiliz geleneksel yemekleri yapmayı seven ve restoranında da bunları sunan bir şef. 

5. Antony Worral Thompson

Antony Worral Thompson

1951 yılında doğmuş Antony Thompson da İngiltere'deki en iyi 10 şef listesine severek koyduğumuz isimlerden biri. Antony de tüm şöhretini televizyon programları ve radyo konuşmaları yapmasına borçlu. Kariyerine ilk olarak bir catering firması için yemek yaparak başlamış öncesinde ise Otel Yöneticiliği bölümünü bitirmiş. İlk restoranı olan Menage a Trois'i 1981 yılında açmış. Daha sonrasında ise bir çok restoran sahibi olmuş ve bugün The Greyhound isminde bir restoranı daha var. 

4. Gary Rhodes

Gary Rhodes

Gary Rhodes in iyi İngiliz aşçılar listemizin 4 numarası. 1960 yılında doğmuş ve kariyerine sous şef olarak Amsterdam Hilton otelde başlamış. Gary Rhodes de Hell's Kitchen, Master Chef ve Rhodes Around Britain isimli programlarla ismini duyurmuş. Rhodes şu anda İngiltere'de toplam 4 restoran sahibi. 

3. Gordon James Ramsey

Gordon James Ramsey

Gordon Ramsey benim için bu listede olmazsa olmaz iki şeften biri. İngiltere'de genellikle yaptığı yemek programları ve yemek yarışmalarıyla tanınmasına rağmen youtube'de de sahip olduğu kanalı çok popüler bir şef. Gordon Ramsey 1966 yılında doğmuş ve 15 Michelin yıldızı ödülü sahibi. Gordon Ramsey restoran işletmeciliğinin yanında danışmanlık da yapıyor. Profesyonel olarak futbol oynadığı sahalardan ayrılarak Şef kariyerliğine başlamış ve Otel Yöneticiliği okumuş.

2. James Trevor Oliver

James Trevor Oliver

Jamie Oliver 1975 yılında doğmuş ve İngiltere'nin en ünlü şeflerinden biri. Genellikle yemek kitapları, televizyon programları ve son zamanlarda işlenmiş ürünlere karşı başlattığı mücadelerle ile tanınıyor. Tüm dünya mutfaklarına son derece hakim olmasına rağmen en çok İtalyan mutfağına ilgi duyduğunu söylüyor. Kariyerine ailesinin sahip olduğu bir cafede çalışarak başlamış ve sonrasında bir İtalyan restoranında paste şefi olarak çalışmaya başlamış. 2008 yılında ilk restoranı olan Jamie's Restaurant isminde bir restoran açmış. Hiç şüphesiz ki İngiltere'nin en iyi şeflerinden biri.

1. Heston Marc Blumenthal

Heston Marc Blumenthal

En ünlü ve popüler İngiliz şefler listemizin 1 numarası ise Heston Bluementhal. Heston İngiltere'de çok meşhur olan The Fat Duck ve Michelin yıldızlı 3 restorana daha sahip. Heston Marc Blumenthal'ı bu listenin başına koymamızın sebebi imza attığı muazzam başarılar ve tüm bu başarılara hiçbir eğitim almadan ulaşmış olması. Blumenthal ilk restoranı The Fat Duck'ı açmadan önce hiçbir şeflik tecrübesine sahip değilmiş fakat her gün kendini daha çok geliştirme yolunda eğitip, sürekli yeni reçeteler denemiş. Yaptığı ilk tabak ise Triple Cooked Chips yani üç kere kızartılmış patates kızartması olmuş ki çok basit bir tabak gibi görünse de İngiltere'de insanların çok sevdiği bir tarif.

Triple Cooked Chips

İngiltere'deki benim de takip ettiğim ve izlemekten keyif aldığım hatta bu sitede bile zaman zaman tariflerini paylaştığım ve paylaşmaya devam edeceğim en ünlü, en iyi şefler listemiz bu şekildeydi. Aynı şekilde Amerika ve Kanada'da ve özellikle Türkiye'deki en ünlü şefler listesini de zamanla oluşturacağım.

Siz de listeye eklemek istediğiniz şefleri aşağıdaki bölümden yorum atarak bizlere bildirebilirsiniz. Hoşçakalın :)

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.