Dünya'nın En Kötü Ekonomi Koltuklarına Sahip 10 Havayolu Şirketi

Dünya'nın En Kötü Ekonomi Koltuklarına Sahip 10 Havayolu Şirketi
Bazılarımız için A noktasından B noktasına uçak ile gitmek büyük bir problem olabilir. Zaman zaman biletler çok pahalıdır, zaman zaman da yapılan indirimler, promosyonlar ile otobüs biletlerinden bile uygun uçak biletleri bulunabilir. Bu indirimler ne yazık ki zaman içerisinde havayolu şirketlerinin daha çok koltuk satmak adına uçak içerisindeki alanlarını kısıtlamasına sebep oldu. Özellikle de ekonomi sınıfı için.

Koltuklar günden güne birbirine öylesine yakınlaşır oldu ki ben bile bazen yanımda oturup yemek yemeye çalışanlardan dirsek ya da kafa yer oldum. Önemli bir diğer konu ise ekonomi bileti alırken büyük ya da küçük havayolu şirketleri artık farketmiyor. Bir çoğunun koltukları dar ve sıkışık.

Şimdi Dünya'nın en kötü, rahatsız ve dar ekonomi koltuklarına sahip 10 havayolu şirketine bakacağız.


10. Frontier Havayolları

En Kötü Ekonomi Koltuklarına Sahip 10 Havayolu Şirketi Frontier
Düşük bütçe havayollarından biri. İnanılmaz bir şey yaparak koltuk genişliğini 48 santimetreye genişlettiler. Ama durun, koltukları genişletmelerinin sebebi normal insan boyutlarının koltuklara sığmayıp koridor ve pencere tarafında sıkışıp şikayet almalarıydı ve daha önceki koltuk boyutları sadece 45 santimetreydi. Yani şikayetlerin ardından sadece 3 santimetrelik bir genişleme oldu ki bu koltuk sayılarını değiştirmedi.

9. Delta Havayaolları

En Kötü Ekonomi Koltuklarına Sahip 10 Havayolu Şirketi Delta
Büyük ifşa. Delta benim en kötü uçuş deneyimlerimden birini yaşadığım bir şirket. Hiç memnun kalmamıştım ve bir daha gerekirse fazla para ödeyip başka bir şirketi tercih edebilirim. Koltuk genişlikleri uçaktan uçağa değişerek 43 ile 46 cm arasında. Burada hiç objektif davranamayağım, müşteri hizmetleri de ayrıca berbat bir servis sunuyor.

8. Finnair

En Kötü Ekonomi Koltuklarına Sahip 10 Havayolu Şirketi Finnair
İskandinav havayolu şirketlerinden biri. Çok büyük ayrımcılıklar yapan bir şirket ayrıca. Bir tarafta kocaman koltuklar ile birlikte şahane ayrıcalıklar tanınan (Helsinki hava alanında sauna imkanı gibi) business class diğer tarafta ise 45 santimetrelik koltuklar sunulan ekonomi sınıfı. Sorun şu ki en büyük uçaklarında ki ekonomi koltuklar bile 45 santimetre genişliğe ve 78 santimetre aralığa sahip. Ayrıca koltukları arkaya yaslama şansınız yok maalesef çünkü koltuklar neredeyse sabit duracak şekilde tasarlanmış.

7. Amerikan Havayolları

En Kötü Ekonomi Koltuklarına Sahip 10 Havayolu Şirketi American
Her santimetrenin bir önemi var değil mi? Amerikan havayollarının ekonomi koltuğü genişliği 43 santimetre ve koltuğunuzu geriye yasladığınızda ön koltuk ile arasında 78 santimetre boşluk oluyor. Uzun yolculuklarda ki Amerikan havayollarıyla yapacağınız yolculuğun uzun olacağını garanti ederim, ömrünüzden ömür gidebilir.

6. Allegiant Havayolları

En Kötü Ekonomi Koltuklarına Sahip 10 Havayolu Şirketi Allegiant
Amerika'nın batı tarafında kısa uçuşlar gerçekleştiren bir havayolu şirketi. yolculukların kısa olması çekilebilir olduğu anlamına gelmiyor elbette. 43 santimetre genişliğindeki koltukları geriye maalesef yaslanmıyor. Seyahat etmek de söylendiği gibi onların işi falan değil.

5. Ryanair 

En Kötü Ekonomi Koltuklarına Sahip 10 Havayolu Şirketi Ryanair
Çok cazip, indirimli uçuşlar düzenleyen bir havayolu olmasıyla bilinir. Fakat eksilerine bir bakalım. Tuvaletlerinden başlamak iyi bir fikir sanırım. Geçtiğimiz sene Ryanair uçaklarındaki tuvaletlerini 3'te 1 oranında küçülttü. Ayrıca her şey için de ekstra ücret ödemeniz gerekiyor, hatta uçuş kartınızı yazdırırken bile. Koltukların arasındaki boşluk ise sadece 73 santimetre.

4. Hawaiian Air

En Kötü Ekonomi Koltuklarına Sahip 10 Havayolu Şirketi Hawaiian
İyi haber şu ki Hawaiian havayolunun uçaklarında çok fazla kalmak zorunda değilsiniz. Hawai adalarının arası yaklaşık 35-40 dakikalık uçuşlar ile geçilebiliyor. Uçakları 50'şer koltuğa sahip ve yan yana iki koltuk şeklinde dizayn edilmiş. Genişlikleri 43 santimetre, önceki koltuk ile aradaki boşluk ise 76 santimetre. Dünya'daki en kötü uçaklar bunlar olabilirler heralde ama bir cennete olduğunuz için pek de umursamıyorsunuz.

3. Spirit Havayolları

En Kötü Ekonomi Koltuklarına Sahip 10 Havayolu Şirketi Spirit
Su için bile para isteyen bir şirket. Koltuk seçmek istediğinizde bile ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Çok güzel indirimler yapıyorlar aslında fakat uçuş kartınızı yazdırmak istediğinizde ya da bagaj tesliminde indirim yaptıkları o ücretleri güzelce geri topluyorlar. 2 koltuk arasında sadece 70 santimetre mesafe var, tam bir cehennem.

2. United Airlines

En Kötü Ekonomi Koltuklarına Sahip 10 Havayolu Şirketi United
Uçaklarında 43 santimetre koltuk genişliğine, 75 santimetre koltuk mesafesine sahip havayolu şirketi. Yılda yüzlerce trilyon kazanan bir şirket fakat yolcularını fıtık ediyor. Ben Amerika uçuşları için kesinlikle Türk havayollarını tavsiye ediyorum zaten. Belki biraz daha fazla ödersiniz, belki de az ödersiniz orası nasıl denk gelir bilinmez fakat Amerika'ya direk uçuşlarda THY en iyi tercih olacaktır.

1. Air Transat

En Kötü Ekonomi Koltuklarına Sahip 10 Havayolu Şirketi Air Transat
Listemizin en kötüsü Air Transat. Kanada tarafına uçuşlar düzenleyen Vencouver, Toronto ve Montreal'e direk uçuş için iyi bir alternatif olabilecek bir havayolu. Ama illa ki ben direk uçmak istiyorum derseniz tercihleriniz arasına alın yoksa hiç değmez çünkü ekonomi koltuklarının genişlikleri sadece 40 santimetre. 

Listede yerel bir şirkete yer vermedik çünkü zaten herkes biliyor ki bizim ülkemizde başı çeken Türk havayolları ve Pegasus genellikle. Diğer havayolu şirketlerinin potansiyelini sizler zaten biliyorsunuz ve tercihlerini ona göre yapıyorsunuz. Listeye eklemek istediğiniz, kötü bir deneyim yaşadığınız başka havayolu şirketi varsa aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.