Dünya'nın En Nadir Bulunan Yiyecekleri

Dünya'da iyi yemekten daha çok sevilen hiçbir şey yoktur herhalde. Bazı yiyecekler de var ki çoğumuz belki daha önce fırsatını bulup deneyebildik ya da belki de hayatımız boyunca neye benzediklerini, nasıl tatlara sahip olduklarını bile asla bilemeyeceğiz. Sizlere bu yazıda yaşadığımız gezegende en az bulunan 10 yiyeceği göstereceğiz. Bu 10 nadir görülen yiyeceklerin elde edilmesi oldukça zor ve çok pahalı.


10. Safran

En nadir bulunan yiyecekler: safran
Safranı büyük ihtimalle daha önce duymuşsunuzdur. Safran Dünya'nın en iyi Hint baharatlarından biri ve Dünya'nın bir çok farklı noktasında yetiştiriliyor. Şöyle ki yarım kilo safran elde edebilmek için 50.000 ile 75.000 arasında safran çiçeğini özenle yetiştirmek gerekiyor. Meraklıları için söyleyelim bu bir futbol sahası büyüklüğünde hatta belki daha da büyük bir alanda bu işlemi gerçekleştirmek demek. Bizim ülkemizde her yıl yaklaşık 35 kilo üretiliyor ve safranın güncel fiyatı ortalama 15 bin lira civarında. Eğer bir gün bir restoranda safran kullanılarak yapılan bir yemeğe denk gelirseniz kendinizi denemekten geri çekmeyin. Belki sonra tekrar gelip nasıl bir deneyim yaşadığınızı bize de anlatırsınız.

9. Densuke Karpuzu

En nadir bulunan yiyecekler: karpuz
Bir karpuza 17.000 lira öder miydiniz? Muhtemelen ödemezdiniz. Densuke karpuzu genellikle Japon Hokkaido adasında yetiştiriliyor ve senede ancak ortalama 65 tane üretilebiliyor. Bu da demek oluyor ki çok çok az insan bu ihtişamlı karpuzun tadına bakabilmiş.

8. Yubari Kavunu

En nadir bulunan yiyecekler: yubari kavunu
Japonlar bu nadir yiyecekler konusunda biraz şanslılar en azından az da olsa bir üterim yapabiliyorlar. Yubari kavunu dışarıdan bakınca Kantalup'a benziyor fakat çok daha yuvarlak ve tadının Kantalup'a göre çok daha tatlı olduğu söyleniyor. Fiyatı ise Densuke karpuzu ile aynı gibi fakat çok daha lezzetli deniyor. Yubari kavunu da Hokkaido adasında yetişiyor ve bu meyveler adanın toprağında bulunan volkanik küller sayesinde böylesine lezzetli.

7. Matsutake Mantarı

En nadir bulunan yiyecekler: mantar
Matsutake mantarı Dünya'nın her yerinde yetiştirebiliyor hatta Çin, Kanada, Amerika ve İsveç de bile ama ilk olarak Japon mutfağında şöhret kazanmış ve o bölgede yetiştirilmiş bir mantar türü. Söylenen göre Matsutake mantarının diğer mantarlara göre daha hoş ve dolgun bir tadı var. Bu mantarın kilosu üretimi en sık yapılan bölge olan Japonya civarlarında ortalama 300 lira gibi bir fiyata sahipken Dünya'nın geri kalan yerlerinde fiyatı 6000 liralara kadar çıkıyor.

6. Fritz Knipschildt'ten Chocopologie

En nadir bulunan yiyecekler: çikolata
Fritz Knipschildt, Amerika'da Chocopologie isminde bir çikolata fabrikası kurmuş bir adam. Yaptıkları çikolatalar ise yediğimiz sıradan çikolatalardan değil. Çikolatacı Knipschildt bu çikolataları siyah çikolata ve trüf mantarı kullanarak (bu çok çok nadir bulunan bir mantardır) hazırlıyor. Her bir çikolata ortasında trüf mantarı ve etrafı siyah çikolata kaplı hazırlanıyor. Knipschildt 1996 yılında Amerika'ya göç etmesiyle bu çikolataları üretmeye başlamış ve elbette bu onun için çok zor bir süreç olmuş. Bu çikolataların fiyatları ortalama 10.000 lira ve hani birine sahip olmak için önceden rezervasyon falan yapmanız gerekiyor.

5. Kobe Eti

En nadir bulunan yiyecekler: kobe eti
Etle ilgilenen ete ilgi duyan ve yemekten büyük keyif alan herkes Kobe etini/bifteğini duymuştur mutlaka. Japonya'nın Hyogo bölgesi bu etin en çok yetiştirildiği bölge, daha doğrusu hayvanların tabi ki. Bu hayvanların attıkları her adım izleniyor, çok iyi yetiştiriliyor ve takip ediliyorlar. Wagyu inekleri (kobe eti) diğer büyükbaş havyanlara göre çok daha lüx bir yaşam sürüyorlar diyebiliriz. En kaliteli ve dikkatle yetiştirilmiş çimlerle beslenip, rahatlamaları için zaman zaman bira içiriliyorlar. Bildiğiniz hayvanı canlı canlı marine ediyorlar aslında. Hatta kasları gevşesin diye bu hayvanlara her gün masaj da yapılıyor. Tüm bu rahatlama ve mutluluk terapilerinin ardından ise bu hayvanların eti kilogram başı yaklaşık 2500 liraya satılıyor.

4. Altın Havyar

En nadir bulunan yiyecekler: havyar
Havyar biliyorsunuz balık yumurtasıdır ve tahmin edebileceğiniz gibi üretimi çok çok zor bir yiyecektir. Altın Havyar ise dinazorlar döneminden beri var olan beluga mersin balığının yumurtalarıyla yapılıyor ve fiyatları kalitesine göre 35.000 ile 60.000 lira arasında değişiyor. Fiyatlar böylesine pahalı çünkü beluga mersin balığının büyütülmesi çok zor bir süreç kaldı ki yumurtalarını elde etmek ise ortalama 20 yıllık bir süreç. Altın Havyar İran'da üretiliyor ve sadece Londra'da The Caviar House and Punier isimli bir dükkanda satılıyor. Bir ilginç bilgi daha verelim; eğer paranız varsa ve denemek istiyorsanız şimdiden aramalısınız çünkü ancak 4 yıl sonrasına rezervasyon verebiliyorlar.

3. Beyaz Trüf Mantarı

En nadir bulunan yiyecekler: mantar
Beyaz Trüf Mantarı aynı kuzeni Siyah Trüf Mantarı gibi son derece nadir bulunan bir yiyecektir. Genellikle Fransa, İtalya, Hırvatistan gibi ülkelerin doğal alanlarında yetiştirilir ama bazen diğer bölgelerde de yetiştirildiği görülmüştür. Herkesin bildiği gibi bu mantarları ekmek çok zordur fakat vahşi doğada kendiliğinden bulunabilir. Beyaz Trüf Mantarının kilosu ise 10.000 ile 30.000 lira arasında değişiyor. Bir keresinde 1.5 kilo gelen tek bir Trüf Mantarı bir açık arttırma ile 940.000 liraya satılmıştı. Bir mantar için çok absürd bir rakam olsa da alıcısının çıkmış olması beni şaşırtmadı.

2. Kuş Yuvası Çorbası

kuş yuvası çorbası
Bu enfes çin yemeği Dünya'da en az rastlanan lezzetlerden biri. Bu çorba 400 yılı aşkın bir süredir de Çin'de servis ediliyor. Kuş yuvası çorbası tamamiyle mağara kırlangıçlarının yuvalarından yapılıyor yani evet kuş yuvası çorbası tamamen bir kuşun yuvasından yapılıyor. Doğal olarak o çorbanın içinde nasıl malzemeler bulunduğunu hayal edebilirsiniz. Zor. Ayrıca bu yuvalar genellikle bu kuşların salyalarıyla yapılıyor ki çorba resimde gördüğünüz jelatin kıvamını bu salyalardan alıyor. Bu çorbanın kilosu ise 6.000 ile 24.000 lira arasında değişiyor.

1. Altın

En nadir bulunan yiyecekler: altın
Aynen öyle. Egzotik bir malzeme yok burada, bildiğiniz eski moda altın. İnsanlar altını o kadar çok seviyorlar ki altın artık direk yiyilebilir hale getirilmiş. Ama tabi göründüğü ve tahmin edildiği gibi herhangi bir tattan yoksun sadece pırıltılı bir obje olarak mutfağa giren bir obje. Bazı insanların statü göstergesi için yemeyi tercih ettiği bir sembol artık. Yiyilebilir altının kilosu ise 100.000 ile 300.000 lira arasında değişiyor.

Garip bir Dünya'da yaşıyoruz ve garip alışkanlıklarımız, garip arzularımız var maalesef. Her neyse. Biz sizler için ilginizi çekeceğini düşündüğümüz böyle bir çok nadir bulunan yiyecekler listesi hazırladık. Eklemek istediğiniz ya da yanlış gördüğünüz her şey için aşağıdan yorum gönderebilir, makaleyi beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan paylaşabilirsiniz. Sofranızdan altın eksik olmasın !

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.