Tatil Tavsiyeleri: Tatile Çıkmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Tatil Tavsiyeleri

Tatile çıkmak her ne kadar hayatımızdaki en eğlenceli aktivitelerden biri olsa da bir çok insan tatile çıkmadan önce göz önünde bulundurması gereken çok fazla detay olduğunu unutup bu tatilin bir kabus haline gelmesine sebep oluyor. Bunları bu yazıda başlık başlık derleyip, neler yapılması gerektiğini, tatile çıkarken bilinmesi gerekenleri ve en iyi tatil tavsiyelerini adım adım inceleyeceğiz. Her şey tatile çıkmaya karar vermek ile başlıyor. Geri kalan tüm adımları dikkatle ve bu makaledeki tatil tavsiyelerine uygun bir şekilde yaptığınızda sadece harika bir tatil geçirmekle kalmayacak cebinizden de tasarruf etmiş ve size en uygun tatil yerini seçmiş olacaksınız.TATİL TAVSİYELERİ


 Yıllardır çalıştığım ve hala çalışmakta olduğum sektörde edindiğim büyük bir tecrübenin ardından Tatil Tavsiyeleri başlığı altında ucuz tatil yapmayıtatile giderken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, en verimli nasıl tatil yapacağınızı, tatile giderken yanınıza almanız gerekenleri, uçak ve otel rezervasyonu yaparken dikkat etmeniz gerekenleri ve tatil yapmak hakkında onlarca pratik ipucu bulacağınız bu yazıyı hazırlamaya karar verdim. Hadi başlayalım.

1. TATİLE NEREYE GİDECEĞİNİZE KARAR VERMEK

 Bu konuda ben her zaman daha önce gitmediğim tatil bölgelerine gitmeyi tercih etmişimdir ama bir çok insanın da her zaman gitmekten keyif aldığı yerler olduğunu da biliyorum. Bu yüzden benim tavsiyem kendinizi bulunmaktan en mutlu hissedeceğiniz yerleri listeleyip eleme usulüyle karar vermenizdir. Yaptığınız listedeki tatil bölgelerini mutlaka internetten detaylı bir şekilde araştırıp bu bölgelerdeki otel kalite ortalamalarını ve fiyatlarını kontrol edin. Hatta bu bölgelere evinizden nasıl ulaşacağınızı ve ulaşım maaliyetinin ne kadar tutacağını da kararlarştırıp elemeyi buna göre yapın.


2. ULAŞIM/UÇAK REZERVASYONU YAPMAK

tatil tavsiyeleri

 Tatile gideceğiniz yeri seçtiniz. Sıradaki ilk adım uygun uçak bileti araştırmak olacak. Tatile çıkarken uygun uçak bileti ya da otobüs bileti bulmak demek yolculuğun size zehir olması anlamına gelmemeli. Uçak bileti alırken ne kadar önceden rezervasyon yaptırırsanız o kadar avantajlısınız. Çünkü hava yolu firmaları şu zihniyet ile çalışır; belli bir süre öncesinden bir koltuk kontenjanı açılır ve bu kontenjana çok uygun fiyatlar sunulur. Koltuk kontenjanı uçuş tarihine doğru azalır ve tükenir. Uçuş zamanı gelen koltuklar son dakikada, erken rezervasyon kontenjanından satılan koltuklara göre dört kat daha pahalıdır. Hava yolları erken rezervasyon ile açılan bu kontenjanlara sunduğu düşük fiyatlar ile operasyon maaliyetlerini aylar öncesinden karşılayıp son dakikada dört katı fiyata sattıkları biletler ile de ceplerini doldururlar. Bu yüzden erken rezervasyon yapmak çok önemli. Bir diğer unsur ise tatile gideceğiniz bölge yurt dışında uzak bir yer ise aktarmalı uçuşlar seçebilirsiniz. Direk uçuşlara göre daha uygundurlar. Skyscanner gibi uygulamaları kullanırsanız gitmek istediğiniz yere göre sene içerisindeki en uygun fiyatları görebilirsiniz.

3. OTEL REZERVASYONU YAPMAK

Tatil TavsiyeleriEn önemli konu. Bizim halkımız bu konuda birazda bilinçsiz maalesef ama hiç önemli değil okuyacağınız bu bilgilerin pratikte çok işinize yarayacağını garanti ederim. Bütçenizi ulaşım masraflarıyla beraber en çok etkileyecek faktör konaklama faktörüdür ama bu maaliyeti dikkatli adımlar atarak minimuma düşürmek sizin elinizde. Ne kadar lüks bir yerde kalmak istediğinize karar verin. Hosteller en ucuzudur fakat kaldığınız odayı tanımadığınız insanlar ile paylaşırsınız. Apart oteller bir alternatif olabilir. Bunların dışında 3, 4 ve 5 yıldızlı otelleri veya tatil köylerini tercih edebilirsiniz. Otele rezervasyonu yaparken ilk olarak şu iki unsuru aklınızda bulundurun. Ne zaman rezervasyon yapıyorum ve ne zamana rezervasyon yapıyorum. Örnekler ile açıklayalım. Bugün pazar günü olsun ve siz 4 yıldızlı bir otele online rezervasyon yapmak istiyorsunuz. Yapmayın! 
 Genellikle online oda satışlarında otelciler haftanın ilk 3 gününe yani pazartesi, salı, çarşamba günlerine en uygun fiyatları verirler. Hafta sonuna doğru bu fiyatlar artar. Bakın hafta sonu konaklarsanız pahalı olur demiyorum. Hafta sonu rezervasyon yaparsanız daha pahalı fiyatlar ödersiniz. O yüzden haftanın ilk üç gününde fiyatları kontrol edin, daha uygun fırsatlar yakalayacaksınız. İkinci konu ise ne zamana rezervasyon yaptırmak istediğiniz konusu. Akdeniz bölgesi için konuşalım. Bu bölgenin en yoğun zamanı mayıs, haziran, temmuz ve ağustos yani yaz aylarıdır. Bu periyot için otele ödeyeceğiniz rakamlar muhtemelen 3 katı pahalı olacaktır. Bu ayların dışına çıkmaya çalışın ki daha uygun tatil fırsatı yakalayabilesiniz. Nisan ortası bile akdeniz bölgesi sıcak ve denize girmek için elverişli ve henüz daha tam yüksek sezon açılmadığı için uygun fiyatlar yakalanabilir. Aynı şekilde kış turizmi yapan yerlerde (örneğin uludağ gibi) kış mevsimleri yüksek sezonlardır ve en pahalı fiyatları bu mevsimlerde verirler. Bu periyodun dışına çıkmaya çalışın.

 Oteller acentelere komisyon ödememek adına internet sitelerinde çeşitli promosyon ve paketler ile kar etmeyi amaçlarlar. Siz belki aynı fiyatı ödersiniz fakat otellerin internet sitesinden rezervasyon yaptığınızda kahvaltı, hava limanı transferi belki bir vapur turu ya da çeşitli indirimler gibi promosyon ve paketlerden faydalanabilirsiniz. Otel ile iletişime geçmekten çekinmeyin. Oteli arayıp ya da mail atıp beklentilerinizi ya da bütçenizin ne olduğunu cesurca söyleyin. Otelciler nezaketli insanlardır sizi geri çevirmez, ellerinden geleni yaparlar. Rezervasyonu yapmadan önce otelin sunduğu hizmetleri ve sahip olduğu tesisin özelliklerini iyice okuyun. Orada yazan hizmet ya da tesisten daha fazlasını bekleyerek gitmeyin çünkü daha fazlasına sahip olsalar oraya yazarlardı zaten.

 Bu günler için konuşuyorum. Booking.com her zaman en ucuz fiyatı vermesiyle tanınır ama bugün durumlar artık çok değişti. Otellerin büyük bir bölümü booking.com'un bu ucuz fiyat garantisini umursamıyor çünkü booking.com da satış yapamıyor. Bu yüzden acentelere başvurmak yerine otelin kendisiyle iletişime geçin.

4. TATİLE GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER

 Valize her şeyi doldurup yollara düşmek size tatili zehir edebilir. Hem taşıması zordur hem de uçağa binmek istediğinizde size tanınan valiz kilo sınırını geçtiğinizde ekstra ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kendi listenizi kendiniz oluşturun. İhtiyaç duyacağınız eşyaları götürmeyi, arzu ettiğiniz eşyaları götürmenin önüne koyun ve buna göre bir sıralama yapın. Bunlara ek olarak yanınızda ufak bir ilk yardım çantası ya da ağrı kesici hap, bulantı önleyici gibi sizi tatil boyunca etkileyebilecek durumlar sırasında kullanabileceğiniz ilk yardım malzemelerini yanınızda bulundurun. Yanınızda her zaman su bulundurun. Ayakkabı seçeneğiniz maalesef pek yok. Tek bir ayakkabı ile tatile gitmeye çalışın ya da minimumda tutun. Kozmetik ürünlerinizi minimumda tutun, kullanmayacağınız kozmetik ürünlerini boş yere taşımayın. Değerli tüm eşyalarınızı el çantanızda tutun ve bu el çantasının fermuarlı olmasına dikkat edin. Evinizden uzakta parasız, telefonsuz ya da pasaportsuz kalmak isteyeceğiniz en son şey olacaktır. Hava durumunu tahmin etmeyin, direk kontrol edin. Buna göre de yanınıza almanız gereken şemsiye, şapka gibi eşyaları mutlaka bulundurun. Makas, tırnak makası gibi malzemeler hava limanı kontrollerinde problem çıkarabilir unutmayın. Bugün her otelde havlu bulabilmeniz mümkün fakat gittiğiniz yer havlu vermiyorsa kendi havlunuzu götürün. Bir kayak merkezine gidiyorsanız bulunduğunuz şehirde kayak için gerekli malzemeleri tedarik etmeye çalışın aksi takdirde gittiğiniz yerde bunları almak ya da kiralamak size çok pahalıya patlayacaktır. Aynı şekilde akdeniz ya da ege bölgesine tatile gidiyorsanız mayonuzu önceden hazır edin.

 Uçak bileti ve otel rezervasyonunuzun konfirme edildiği bir kopyayı da mutlaka yanınıza alın. Uzun bir seyahate çıkıyorsanız eğer faturalarınızı ödeyin, eve döndüğünüz gece elektriksiz kalmak istemezsiniz. 

5. VALİZ HAZIRLAMAK

tatil tavsiyeleri


 Düzenli olmak size fazladan yer kazandıracaktır. Çoğumuzun yaptığı bir hata kıyafetleri gelişi güzel katlayıp valize yerleştirmek oluyor. Bunun yerine çamaşırlarınızı katladıktan sonra dürüm gibi sarıp bir rafa kitap dizer gibi dizin kıyafetlerinizi, çok çok fazla daha çamaşır sığdığını göreceksiniz. Eğer valiziniz yeterli derinliğe sahipse dürüm gibi sarmanıza da gerek olmadan yerleştirebilirsiniz. Valizin yanında değerli eşyalarınızı koyduğunuz bir de el çantası olması önemli. Yolculuğunuz boyunca bu el çantasını yanınızda bulundurun.
tatil tavsiyeleri


6. TATİL SÜRESİNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 Her şey tamam. Tatil tavsiyelerimize göre uygun fiyattan uçak biletinizi aldınız, otel rezervasyonunuzu yaptınız ve valizinizi hazırlayıp otele yerleştiniz. Kaldığınız odanın problemli olduğunu düşünüyorsanız ya da odayı beğenmediyseniz bunu resepsiyona bildirip odanızın değişmesini talep edebilirsiniz ya da küçük farklar ödeyerek odanızın kategorisini yükseltebilirsiniz. Tatil için sahip olduğunuz bu kısıtlı süreyi maksimum değerlendirmek için tatile gittiğiniz şehirle ilgili otelin resepsiyonunda da konuyla ilgili yardım ve harita isteyin. Size ilk önce nereleri görmeniz gerektiğini, aktiviteleri, yemek yenecek iyi yerleri ve vapur ya da kültürel turları tek tek gösterip ziyaret edebileceğiniz zamanı söyleyeceklerdir. Turlar genelde pahalı olurlar ve bir indirim yaptırma şansınız olmaz. Ben her ne kadar turlara katılmayı pek tavsiye etmesem de bütçenize uygun ve aklınıza yatan turlara katılmanız bölgenin güzelliklerini yakından görüp daha ayrıntılı bilgi almanızı sağlar. Asla ama asla bu tarz turları internetten almayın. Bir çok tur acentesi internet ortamında reklam yaparak bu turları fahiş fiyatlardan satıyor. Tur satın almak için en iyi yer kaldığınız otelin concierge bölümünden almak olacaktır. Hem daha sonra da tur ile ilgili bir sıkıntı yaşadığınızda bu concierge bölümüne durumu anlatıp bir yaptırım uygulatabilir, gerekirse paranızı geri alabilirsiniz.

 Değerli eşyalarınıza çok dikkat edin. Turistik bölgeler cepçiler ile doludur ve kalabalık ortamları fırsat bilirler. Değerli eşyalarınızı tatil boyunca kaldığınız otelin kasasında bulundurabilirsiniz. Böylelikle dışarıda bir şey kaybetme riskiniz olmaz ve tüm değerli eşyalarınız otel sorumluluğunda olur. Ayrıca otelde kaldığınız odada asla para bırakmayın. Odanızı temizlemeye giren housekeeping personeli bunu bahşiş sanıp alabilir. Elbette dilerseniz onlar için bahşiş de bırakabilirsiniz. Bu tatil tavsiyelerini dikkate alırsanız tatilinizden alacağınız verim ciddi ölçüde artacaktır.


 Tabii tüm bu tatil tavsiyelerinden sonra en önemlisi tatiliniz boyunca gülümseyin ve mutlu olun. Orada bulunup, o anın tadını çıkarmak için aylarca çalıştınız ve hak ettiniz. Bunu sonuna kadar yaşayın, eğlenin!

 Benim şuan için aklıma gelen tatil tavsiyeleri en basit haliyle bu şekilde. Sizin de eklemek istediğiniz tatil tavsiyeleri, tatil ipuçları varsa aşağıdaki yorum bölümünden bu yazıyı okuyan ve okuyacak olan yüzlerce insanla paylaşımda bulunabilirsiniz.

 Çok düşük bütçeler ile tatil yapmatatili ucuza getirme ve tatilde nasıl para tasarrufu edebileceğiniz ile ilgili Düşük bütçeyle tatile çıkmanın 7 etkili formülü başlıklı makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Herkese İyi Tatiller!

2 yorum:

  1. rezervasyonun yapıldığı günler gerçekten çok önemli benim de başıma gelmişti pazar günü fiyatlar yüksekken pazartesi günü daha uygun fiyat yakalamıştım

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.