Sultanahmet'te Meşhur Sedef Büfe Döner

sedef büfe Bir kaç yıl evvel Vedat Milor'un gelip dönerinin tadına bakıp genel hatlarıyla çok memnun kaldığı Sedef Büfe'nin dönerlerini tattık. O zamanlar Vedat Milor'un Sedef büfenin dönerlerinden çok memnun kaldığını hatırlıyorum. Ee tabii bir büfeniz, kafeniz ya da restonanınız var da Vedat Milor gibi birinin büyük bir lütuf ile restoranınıza geleceğini önceden biliyorsanız elbette ki buna göre hazırlık yapıyorsunuz.

Sedef Büfe o zamanlar belki de bu işi daha bir titizlik ile yapıyordu ama bugün sahip olduğu zihniyet tamamen turist kandırmak üzerine. 3-4 yıl önce Vedat Milor'un mekanı ziyaret etmesinin ardından mekanın girişine "1 numara NTV Gurme Vedat Milor" yazan absürd bir tabela konmuş ve bugün hala o tabela mekanın girişinde müşteri çekmek için çok ucuz bir dikkat çekme yöntemi olarak yer alıyor..


SEDEF BÜFE DÖNER


 Sedef büfenin lokasyonu Sultanahmet'te tramvay istasyonunun 100-150 metre ilerisinde yer alıyor. Mekan lokasyonu itibariyle Sultanahmet camii'ne, Aya sofya'ya ve Yerebatan sarnıcına çok yakın mesafede.
 Mekanın iç ambiyansı sıradan dönerci, lokanta havasında. Farklı bir görsel unsur, dizayn ya da lokasyonuna uygun ilgi çekici tarihi objeler yok.
 Hijyen açısından pek de güven vermeyen bir mekan. Döner ustalarının önlükleri pislik içinde, tezgahlarının hali perişan, tost makinelerinden yağlar damlıyor, yerler ekmek kırıntısı falan dolu.
 Sedef Büfe'nin döneri ise en kötüsü. Dürüst olacağım ben dönercilerden nefret ederim. Çünkü bu adamlar her zaman az emekle çok kar etme peşindedirler. Ayrıca yaptıkları iki inanılmaz hata var ki beni çileden çıkarır. Dönerler kesilir ve tepsinin üzerine düşer, müşterisi gelene kadar o dönerler orada soğur, kurur. Döner soğuyup kuruduğu zaman ise ne yağı ne tuzu ne de lezzeti kalıyor bildiğiniz bir katık haline geliyor. Bir diğer unsur ise dönerin hazırlandıktan sonra ısrarla tost makinesine atılması durumu. Tabii o dönerler yarım saattir tepsinin üzerinde durup soğuduğu için tost makinesine girmesi şarttır ama bunu yaptıklarında da lavaşı öldürüyorlar. Kullandıkları lavaş zaten ucuz, kalitesiz piyasa lavaşı ve lavaş dediğiniz ekmek çıtır çıtır değil yumuşak halde yenir.

 Döneri Sedef büfeyi ayrıcalıklı bir yere çıkarmaya yetmiyor açıkçası. Bir şekilde bir isim yapılmış, aranan bir mekan haline gelmiş fakat bu değeri yükseltmek yerine bu değeri hızlı tüketmeyi tercih etmiş bir mekan.
 Fiyatları tuzlu. 100 gram döner 18 liradan satılıyor. Hiç parasını hak eden bir tecrübe de yaşatmıyorlar açıkçası.

 Sedef büfenin paket servisi de var ve eğer denemek isterseniz ki hiç tavsiye etmem döner dışında farklı çeşitte yemekler de çıkıyor. Döner sever biri ya da bu mekanı gözüne kestiren biriyseniz eğer her yerde yiyebildiğiniz dönerden fazlasını beklemeyin Sedef büfeden. Meşhur olması, Vedat Milor gibi bir gurmenin gelip deneyimlemesi ve memnun kalması bugün hiçbir anlam ifade etmiyor çünkü yaratılan o değer çoktan tüketilmiş durumda.
Sedef Büfe Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.