TripAdvisor Güvenilir Midir?

tripadvisor sahte yorumlar

Dünyaca ünlü, herkesin seyahat ederken ya da bir restorana, otele giderken kullandığı TripAdvisor'un ne kadar güvenilir bir internet sitesi olduğunu öğreneceğiz bugün.
En kısa şekilde, tüm otelcilik ve restorancılık tecrübelerimden yola çıkarak size cevabı hemen vereyim. Hayır! TripAdvisor kesinlikle güvenilir bir seyahat rehberi değildir.
Neden mi? İşte bu konu altında bunun sebeplerini bulacaksınız.

Öncelikle okuyacağınız tüm yazının bizzat kendi kariyerim boyunca tecrübe ettiğim gerçeklerden aktarıldığını bilmenizi isterim.

Bildiğiniz gibi TripAdvisor tüm dünyadaki otel, restoran, gezilecek alan, tarihi yerler, müzerler vb. seyahat edilecek her türden yeri bünyesinde barındıran, bu mekanlara gelen yorumlar üzerine lokal bir sıralama yapan ve içerisinde ziyaretçi yorumları ve fotoğrafları barındıran bir internet sitesi.

Kısacası bir seyahat rehberi ve milyonlarca kullanıcısı var.

Fakat TripAdvisor ne kadar güvenilir?

tripadvisor güvenli bir site mi

TripAdvisor'un çalışma prensibi şudur; 

Örneğin X bölgesinde 10 tane otel vardır. Y bir kişi bu 10 otelden birini seçerek bu bölgede konaklar ve konakladığı otele ya da deneyimlediği bir restorana 5 üzerinden puan vererek bir yorum gönderir.

TripAdvisor bu yorumları esas alarak X bölgesinde en iyiden en kötüye doğru oteller sıralaması yapar. Adeta der ki Z butik oteli aynı bölgede bulunan ve dünyaca bilinen zincir otellerin önüne geçerek bu bölgenin en iyi oteli seçilmiştir.

Evet bunu apaçık yapar ve Z butik oteli, TripAdvisor sitesinde X lokasyonuna girdiğinizde bu bölgenin en iyi oteli diye en tepede sizin gözünüze sokulur.

Ee durum böyle olunca, her ay bu siteye de milyonlarca insan girince Z butik oteli sitesinden satışı patlatır. Z butik oteli siteden satışı patlatıp paraları cebine indirirken biz büyük zincir otellere dönelim, bakalım onlar neler yapıyorlar.

Otelcilik en başta hizmet işidir. Ama otelcilik körü körüne, misafirlerin her istediğine evet diyecek şekilde hizmet etme işi değildir ve misafir her zaman haklı da değildir.

Büyük zincirlerde çalışan personel yıllarca bunun eğitimini alıp, bunu deneyimleyip, bu zihniyeti oluşturmuşlardır. Ben de aynı şekilde bir otelciyim kendimden yola çıkarak bunları yazıyorum. 

Şimdi bu noktada ortada bazı kuşkular var.  

Y kişisi gerçek bir karakter midir?
Y kişisi gerçekten Z butik otelinde konakladı mı?
Y kişisinin konaklaması gerçekten Z butik oteline 5 puan verdirecek kadar kaliteli miydi?

TripAdvisor üzerinde herkes hiçbir şart gerektirmeden her işletmeye yorum atabilir ve bu yorumlar hiçbir denetim mekanizması olmadan yayınlanır.

Yukarıdaki üç sorunun üçüne de doğru cevabı verecek kimse yoktur ortada.

Peki ortada bu üç soru varken siz nasıl olur da Z butik otelinin X bölgesinin en iyi oteli olduğuna, orada en iyi hizmeti alacağınıza inanabilirsiniz?

İnanamazsınız. Konu da bu zaten. 

Z butik oteli bizzat Y kişisinin yaratıcısı olabilir, yani o yorumu bir başkası atmış olabilir.
Z butik oteli Y kişisine bir otelciye yakışmayacak şekilde sırf yorumunu alabilmek adına rüşvet yedirmiş olabilir.
Z butik oteli memnun edemediği Y kişisine kötü yorum yapmamasına karşılık oda parasını iade etmiş olabilir.
Z butik otelinin TripAdvisor çalışanları bünyesinde bir adamı olabilir.
Z butik oteli Y kişisinin oteline attığı bir kötü yorumu illegal yollardan sildirmiş olabilir.

Böyle yazınca biraz teorisyen bir hava yarattığımı farkettim. Şöyle söylemem gerek sanırım. Bu yazdığım her şeye kariyerim boyunca birebir şahit oldum.

- Kendi oteline sahte yorum atan insanlar gördüm.
- Oteline gelen kötü yorumları 2 gün içerisinde sildiren insanlar gördüm.
- Memnun edemediği misafirinin faturasını yırtıp, üzerine kötü yorum atmaması için rüşvet veren, ekstra ücretli hizmetlerden faydalandıran insanlar gördüm.
- Ve en kötüsü sayfasında hiçbir kötü yorumun yayınlanmadığı oteller gördüm.

Peki zincir oteller neden bunu yapmıyor?

Çünkü onlar otelciler. Otelciliğin bu olmadığını çok iyi biliyorlar. Onların misafirleri rastgele bir otele değil, verdiği hizmetten emin olan bir otele gittiğini biliyor. Onlar verdikleri hizmetten eminler. Ama bu yine de onlar yani bizler için hala üzücü bir durum.

TripAdvisor ve diğer seyahat rehberi niteliği taşıyan bir çok site ile ilgili yazılacak çok konu, açıklayacak çok gerçek var.

Bunları bir yazı dizisi haline getirmeyi düşünüyorum. Bu yazıda TripAdvisor yorumlarının ne kadar güvenilir olduğunu kendi tecrübelerimden yola çıkarak sizlere anlatmaya çalıştım. Üzerine konuşacak daha ne kadar çok konu, açıklayacak ne kadar çok düzenbazlık olduğunu bilseniz şaşırırsınız. Elimde sizlere göstermek istediğim bir çok orjinal belge, örnek ve bunları ispatlayan bir çok döküman var.

Eğer bu konuyla ilgili daha çok bilgiye ulaşmak, bu yazı dizisinin devam etmesini istiyorsanız aşağıya yorum bırakabilir ya da bu siteyi takibe alabilirsiniz.

tripadvisor sahtekar

5 yorum:

 1. Gökhanoğuz11 Ocak 2016 19:50

  bende bir otelciyim ve yazdıklarınıza katılıyorum tripadvisor sahte yorumlarla birçok oteli ön plana çıkarıyor maalesef.

  YanıtlaSil
 2. menşure aydın11 Kasım 2016 14:04

  tripadvisor güvenilir bir site midir, tripadvisordan otel bakılır mı? bence kesinlikle hayır. Hele dediğiniz gibi yorumları inandırıcılıktan çok uzak.

  YanıtlaSil
 3. peki bu siteden uçak bileti alınır mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Tripadvisor'da uçuş fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Bileti satın almak istediğinizde sizi acentenin sitesine yönlendirecektir.

   İyi Günler

   Sil
 4. Belki yeri değil ama, 4 kişilik bir ailenin 5 günlüğüne kalacağı uygun bir yer tavsiyeniz olur mu?

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.