Gaziantep Mutfak Müzesi

antep mutfak müzesiGaziantep mutfak müzesi aslında parke taşlı bir sokağın kenarında bulunan eski bir konak olarak çıkıyor karşımıza. Avlusuna giriş yaptığımızda ise iki katlı, tarihi Gaziantep Mutfak Müzesi Evi bizleri karşılıyor. İlk bakışta çok yüksek beklentiler içerisine giremesek de Antep mutfak kültürünün çok detaylı bir şekilde ziyaretçilere gösterilmeye çalışıldığını söyleyebiliriz. İsmi aslında Emine Göğüş Mutfak Müzesidir ve 1909 yılında inşa edilmiş bir konaktır.

Gaziantep Mutfak Müzesi


  Konak bir zamanlar eski turizm bakanı Ali İhsan Göğüş'e aitmiş. 2008 yılında Gaziantep belediyesi  konağı restore etmiş ve ülkemizdeki ilk ve tek mutfak müzesi haline gelmiş. 

  Müzede geleneksel Antep yemeğinin geçtiği her aşamayı tek tek görüp, Antep yemeklerinin  mutfaklardan sofralara nasıl geldiğine yakından tanıklık ediyorsunuz. Eski geleneksel metodları,  yemekleri saklama yöntemlerini hatta antep halkının misafirlerini memnun etmek için gösterdikleri  ilgiyi dahi Antep mutfak müzesinde görmeniz mümkün. Gaziantep Emine Göğüş Mutfak Müzesi  erkeklerin oturdukları sofraları, kadınların  hamur yoğurdukları odaları, eski tarzdaki odun ocaklarını  ve Antep mutfak kültürüne dair aklınıza  gelen gelmeyen her şeyi görebileceğiniz çok ilginç bir  müze olma niteliği taşıyor ve kesinlikle güzel ülkemizin mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir başka  köşesi.

gaziantep mutfak müzesi

antep mutfak müzesi erkek sofrası
antep mutfak m üzesi antep kadınları

gaziantep mutfak müzesi
  Sabah saat 8 ile akşam 5 saatleri arasında ziyaretçilerine kapısını açan Gaziantep mutfak müzesini sadece 1  liradan ziyaret edebiliyorsunuz. 

 Adres: Karagöz Mah. Hasırcı Sok. Şahinbey / Gaziantep

 Tel : ( 0342 ) 220 08 88

İstanbul'da Antep Yemeğinin En İyi Adresi

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.