Emitt Turizm Fuarı 2016

emitt fuarıTurizm sektöründe hizmet veren her türlü kuruluşun en önemli buluşma noktası olan Emitt 2016 turizm fuarını ziyaret ettik. Otelleri, seyahat acentelerini, online satış kanallarını, otellere ekipman hizmeti sunan firmaları, seyahat rehberlerini ve sektörün daha bir çok çalışanını aynı çatı altında toplayan Emitt fuarındaki ilk gözlemimiz turizm sektörünün zor günler geçirmesi sebebiyle de fuarın geçtiğimiz yıllara göre çok daha kalabalık olmasıydı.EMİTT TURİZM FUARI

 Öncelikle bir otelci olarak turizm sektörünün şu an içinde bulunduğu durumu biraz anlatmak istiyorum. İstanbul içerisinde turizm sektörüne en hakim 2 bölgeden biri Sultanahmet diğeri Taksim bölgesidir. Geçtiğimiz 3-4 aya kadar bu iki bölge sadece online satışlar ile otellerini doldurabiliyorlardı. Kış sezonu hava şartları yüzünden Antalya ve İstanbul için her zaman düşük sezon olmuştur. 2015'in sonlarına doğru da İstanbul'da turizm sektörü olağan bir şekilde yavaşlamaya başladı. Bu beklendik bir yavaşlamaydı elbette ve tüm oteller buna karşı gerekli önlemlerini almıştı.

 Ama o an geldi ki Ankara patlaması oldu. 110 vatandaşımız hayatını kaybetti ve tüm dünya Türkiye'nin kapitolünde böyle bir olayın yaşandığına şahit olup ülkenin güvenliğini sorgulamaya başladı. Bu üzücü olayın ardından sektör adeta durdu. Kış sezonu çok fazla beklentinin olmadığı bir dönemdi fakat günü boş geçirmek de kimsenin beklediği bir durum değildi. 

 Otelci ayakta kaldı, o süreci atlattı. Yılbaşı geldi, işleri biraz açılır gibi oldu. 12 ocak talihsiz Sultanahmet patlaması yaşandı. Hem de patlama öyle bir yerde oldu ki tam olarak ülkenin turizm kalbinde. Sultanahmet camii'nin kapısının önünde, Dikilitaş'ın hemen dibinde. 10 alman turist hayatını kaybetti. Bunların üzerine Fransa'da yaşanan olayların tüm dünyayı etkilemesi ve genel olarak hiçbir yerde güvende olmadığımızı anlamamız ve Rusya ile içinde bulunduğumuz soğuk durum ülkeye gelen turist sayısını inanılmaz oranlarda düşürdü.

  Her zaman söylenen şey Sultanahmet'in dokunulmaz bölge olduğuydu. Bu patlama ile beraber bu dokunulmazlık ortadan kalktı ve turizm sektörü çok ciddi anlamda zor günler geçirmeye başladı.

 Devlet büyüklerimizin maaşlarının vergilerimizden ödeniyor olması, onlar için ülkeye turist girmemesinin bir anlam taşımadığını gösteriyordu adeta. Sektör çalışanları bir yol bulur, olaylar unutulur.
Rüyanızda görseniz korkacağınız bir adam çıktı Türkiye güvenlidir dedi. Ülke turizminin kalbi olan Sultanahmet'te patlama yaşandı fakat sektörün ilgili bakanı çıktı bir aksiyon almak yerine "Cumhurbaşkanımıza dönük diktatör algısı yaratılmaya çalışılıyor" falan gibi ilginç açıklamalarda bulundu. Neyse. Siyaset bizim işimiz değil.

 Ülkenin her noktası cennet buna hiç şüphe yok. Kazıyorsunuz tarih çıkıyor. Fakat bugünlerde turizm sektörü ciddi anlamda zor günler geçiriyor, bu da bir gerçek. İşte bu noktada herkesin beklediği Emitt turizm fuarı biz sektör çalışanlarına kapılarını açtı.

 Kısa kısa genel bir değerlendirme yapıp sizleri sıkmamaya çalışacağım.

 Amerikalı ve Avustralyalılar terörden çok korkar ve hayatlarını tehlikeye atacak en ufak bile bir aksiyona girmezler. Biz onları zaten çoktan kaybettik. Avrupalılar da Fransa olaylarına şahit oldular ve bir sürü alman vatandaşı ülkemizde canlı bombanın kurbanı oldu. Dolayısıyla avrupa pazarını da buradan kaybettik. Ülkeye hatırı sayılır rus gelmekteydi. Uçak düşürüldü, bir şeyler oldu. Rusya "Türkiye'yi ziyaret etmiyoruz" kampanyaları başlattı.

Rakamsal olarak bir değer veremem fakat 3 olay yaşandı ve Türkiye'ye gelen turist sayısı %50 oranlarında düşüş gösterdi. 

 Geriye kalanlar ise yerli pazar, arap pazarı ve asya pazarı oldu. Bugün Emitt fuarında Otellerin, seyahat acentelerinin ve online satış kanallarının Ortadoğu pazarına yönelmeye başladıklarına şahit olduk. Yerli turiste yatırım yapan tatilsepeti, tatilbudur, ets tur gibi firmaların ellerinin eskisine göre biraz daha güçlü olduğunu gördük.
emitt

  Bunların yanında adonis.com ve hotelbeds.com gibi online acentelerin de ortadoğu pazarına agresif bir şekilde girme çalışmalarının olduğunu öğrendik.

 Türkiye turizmcileri, doğru bir seyahat kültürüne asla sahip olamamaları sebebiyle arapları pek sevmezler. Fakat bugün turizm fuarında görüyoruz ki Arap pazarı yükseliyor ve o tarafa yönelinmesi şart.

 Bunun dışında fuarın genel olarak havası her zaman ki gibi sempatikti. Düzenlenen bazı gösteri ve etkinlikler de oldukça eğlenceliydi.
emitt


 Anadoludan Adana, Antep, Nevşehir gibi şehirlerin de belediye standları ve otel standları fuarda yer aldı. Laleli Stars adı altında laleli otellerinin standları, büyük otel zincirlerinden Titanic hotels, Dosso dossi hotels, Manesol hotels gibi tanınmış ve yeni isim yapmaya başlamış otellerin de standları fuar alanında yer aldı.
turizm fuarı


 Fuar ile ilgili beni en çok şaşırtan nokta TripAdvisor'in bir standının olmayışı oldu. Seyahat etme konusunda pazara böylesine hakim, güçlü bir ismin Turizm fuarında bir standının olmayışı beni hayal kırıklığına uğrattı. Bu arada TripAdvisor sisteminin güvenilirliği ile yazdığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak sektöre yeni girmiş ve online otel satışı yapan yerli bir firma olan otelz.com yine fuarda stant bulundurmayan bir diğer firmaydı. Aynı şekilde zor günler geçiren ve bir oteli bilinmeyen bir sebepten mühürlenen sirkeci grubun da fuarda standı yoktu.

Fuardan bazı kareler
turizm fuarı görseller
emitt
emitt

 emitt

emitt


 Genel olarak Emitt Turizm fuarı 2016'dan gözlemlediklerimiz bunlardı. Turizm sektörü iyi günler geçirmiyor, yeni pazar arayışları içerisine giriliyor ve türk insanın tatile çıkmasını sağlayacak avantajlı ve insanları cezbeden paketler oluşturulmaya çalışılıyor. Emitt fuarı bugünden itibaren (28 ocak 2016) 3 gün daha, yani 31 ocağa kadar herkese kapılarını açık tutacak. Bu yazıyı okuyan otelcilere profesyonel anlamda bağlantılarını genişletmeleri ve sektörü daha yakında takip etmeleri, otelci olmayan siz okuyucularıma da avantajlı seyahat planlarını ve turları öğrenmeniz adına fuarı mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. En güzel günler sizin olsun!

2 yorum:

  1. emitt 2016 turizm fuarı çook eğlenceliydi! tam olması gerektiği gibi bir turizm fuarı oldu ve evet dediğiniz gibi arap pazarı yükseliyor bu turizm fuarından onu gördük

    YanıtlaSil
  2. emitt turizm fuarı ve turizmin güncel durumunu anlatan çok iyi bir yazı olmuş ellerinize sağlık

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.