Düşük Bütçeyle Tatile Çıkmanın 7 Etkili Formülü

ucuz tatil

Çoğunlukla insanlar yeterli bütçeyi ayıramadıklarını düşündükleri için tatile çıkmayı ertelerler ama siz artık bu hataya düşmeyeceksiniz. Bir yerlere gitmek için, yeni ve yabancı kültürleri tanımak için, daha önce hiç duymadığınız bir yeri görmek için ve yeni ufuklar keşfetmek için elinizden gelen her şansı zorlamalısınız. Bu ruhunuzun gıdasıdır. Nasıl ki vücudunuzun besinlere ihtiyacı var aynı şekilde ruhunuzda buna açtır. Size anlatacağım seyahata çıkarken para tasarrufu edebileceğiniz 7 etkili yöntem ile uygun bütçelerle  nasıl tatile çıkılacağını öğreneceksiniz.

"TÜM OPSİYONLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN"

ucuz fiyata seyahat etmek
 Fazla para kaybetmemek istiyorsanız paranızı akıllıca kullanmanız lazım. Çantanızı hazırlamadan  önce ciddi bir şekilde internette araştırma yapmanız gerekiyor. Karşılaşacağınız tatil indirimlerinin,  ucuz tatil planlarının ve son dakika fırsatlarının sayısı sizi eminim çok şaşırtacak.

"DÜŞÜK SEZONDA TATİL YAPIN"

  Yüksek sezonda yapacağınız bir seyahat bütçeniz için hiç de sağlıklı olmayacaktır. Tatil yapacağınız  yerde her şeyin aynı olduğu ama değişen tek şeyin anlamsız bir kalabalık ve anlamsız fiyatlar olduğu  bir tatilin cebinize ve size hiç bir faydası yok. Bu yüzden fiyatların düşük ve insanların daha az  olduğu düşük sezonda tatil yapmak seyahat ederken yapacağınız etkili bir tasarruf yöntemi olacak.
 Ayrıca aklınızda bulunsun tatile gitmek istediğiniz yere göre de yüksek sezon ya da düşük sezon  değişebilir. Örneğin kayak yapmak için gitmek istediğiniz bir yerin en yüksek sezonu kışın en soğuk  olduğu dönemlerdir ama ilerleyen dönemlerde de daha uygun fiyata ve daha az kalabalık içerisinde  aynı şekilde kayak yapma fırsatını yaratabilirsiniz.

"AKTARMALI UÇUŞLAR SEÇİN"

uygun tatiller

  Eğer uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız uçak en iyi ulaşım aracınız. Gideceğiniz yere direk uçuş yapan  tarifelere çok daha büyük paralar ödemektense biraz vakitten kısarak ve biraz daha uçağın içinde  kalıp aktarmalı tarifelerle uçarak hem gidişiniz hem de dönüşünüzde tatil bütçeniz için ciddi bir  tasarruf edebilirsiniz.


"OTEL REZERVASYONUNUZU ZAMANINDA YAPIN"

  Bu altın bir kuraldır. Daha önceden rezervasyon yapmayıp otelin kapısında oda almak isterseniz  eğer  o tatilden bir daha geri dönemeyebilirsiniz çünkü dönüş paranızı otele veriyor olacaksınız.  Bunu  yapmak yerine daha önceden iyi bir araştırma yapıp seyahat etmek istediğiniz yerdeki oteller,  apartmanlar ve hatta hosteller için fiyat planı belirleyin. Daha sonra bütçenize en uygun şekilde ve en  uygun zamanda rezervasyonunuzu yapın. 
 Bir otelci olarak bu konuyla ilgili size küçük bir sır daha vereyim;
 hafta sonları otel rezervasyonu yapmayın çünkü biz online satışçılar hafta sonları için daima  yüksek fiyat belirleriz. O yüzden oda ayırmak için her zaman hafta başının ilk üç günü en iyi  fiyat bulabileceğiniz günlerdir.


"AKILLI TELEFONUNUZA DANIŞIN"

en ucuz seyahat için

  Eski seyahat rehberleri artık geçmişte kaldı. Bir lokasyon hakkında öğrenmek istediğiniz her şey  artık akıllı telefonunuzun içerisinde yer alıyor. Gideceğiniz yerde, kalacağınız otellerde ve hatta  yemek yiyeceğiniz bir mekanda bile daha önce deneyim edinmiş insanların görüşlerini akıllı  telefonunuzda bulup tatil planınızı buna göre oluşturabilirsiniz. 
"ÇALIŞMAYA DEVAM"
  Bu da tatile çıkarken para tasarrufu yapmanın bir diğer formülü. Çalışmaya devam edin. Eğer  işlerinizi bilgisayar ile halledebileceğiniz bir işe sahipseniz tatil yaparken de (günün tamamını  ayırmayarak elbette)  1-2 saat gibi bir zaman ayırarak işlerinizi halledebilir ve bu şekilde aktif olarak  tatil yapıp çalışarak tatil bütçeniz için tasarruf edebilirsiniz.

  Bunlar sadece uygun bütçelerle tatile çıkmak için başlangıç ipuçları. Bir kere bunu yapmaya  başladığınız zaman siz de çok farklı yöntemler keşfedeceksiniz.

  Son bir tavsiye;

 Plan yapmak her şey demektir. Bu yüzden organize etme yeteneği edinmeli ve bunu  geliştirmelisiniz.
 Unutmayın yapacağınız tatil, öğreneceğiniz kültürler ve keşfedeceğiniz yeni yerler buna kesinlikle  değer!
mekan günlüğü

2 yorum:

  1. Gerçekten de her zaman kısıtlı bütçe yüzünden tatile çıkmayı ya erteliyoruz ya da hiç gidemiyoruz. Bu anlattığınız yöntemler kensinlikle işe yarar gibi duruyor. Teşekkürler!

    YanıtlaSil
  2. Yıl 2013, sonunda Japonya'ya gitmeye karar verdim ve 12 Nisan 2013 günü Çin aktarmalı Japonya biletimi kestirdim. Beklenen gün geldi çattı, heyecan dorukta, 8 saat sonunda Çin'e iniş yaptık, anam körükten havaalanına bir girdim bir de ne göreyim adamlar her yeri Çin alfabesiyle döşemiş, bir insan evladı da ülkesini gezip görmeye gelecek turisti düşünüp herhangi bir yazının İngilizce tercümesini yazmamış. Diğer uçağın kalkmasına 3 saat var, iyiki check-ini önceden yapmışım düşünceleri arasında kenarda danışmaya "benzeyen" bir banko gördüm. Benzeyen, çünkü bir information yazamamış canım Çinliler. Nitekim information da değilmiş. Bir süre karşılıklı sergilediğimiz tarzancadan sonra "Sovvy no enformeyşın" dediler ve ben yine gezmeye başladım. Ufak bir İngilizce kırıntısı aradım, guess what? Bulamadım. İşte o gün bu gündür Çin'deyim. Havaalanında yaşıyorum, adımı da söyleyemiyorlar, herkese sorry dediğim için adım onların deyimiyle "sovvy" kaldı. Beni buradan kurtaracak o İngilizce çeviriyi arıyorum. O zaman bir tavsiye de benden gelsin; siz siz olun aktarmalı uçuşunuza Çin'i sokmayın, hatta hayatınıza Çin'i sokmayın, yoksa Çin hayatınız olur. Teşekkürler mekangünlüğü!

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.