Dikkat: Bu 3 Alışkanlık Sağlığınızı Kötü Etkiliyor!

yanlış beslenme
İnsanlar alışkanlık yaratıklarıdır. Sürekli belirli aksiyonlar içerisinde bulunmaya alışmışız ve bu alışkanlıklarımızı tekrarlayamadığımız durumlarda da üzülürüz. Bunların bazıları bilinçli bir şekilde yapılırken bazıları ise tamamen bilinçsizce yapılıyor. Peki bizim yemek yemek ile ilgili kötü alışkanlıklarımız ne olabilir ?
Çok mu fazla yiyoruz ? Ya da yanlış zamanlarda mı yiyoruz? Çok mu fazla şeker tüketiyoruz ? Tüm bu problemler çözülebilir elbette. Bu yazıda tüm bu kötü alışkanlıklarımızı listeleyip, en kolay şekilde nasıl önüne geçebileceğimizi  öğreneceğiz.


Yanlış Beslenme Alışkanlıkları 

 GECE YEMEK YEMEK

gece yemek yemek
Kaç defa gece yarısı kalkıp, dolabı açıp akşamdan kalma yemekleri yediniz? Hiç utanmayın, çünkü  bunu sadece siz değil hepimiz yapıyoruz. Vücudumuzun kendisine ait bir saati olduğunu düşünün.  Gündüz uyanık kalır, çalışır ve yorulur. Gece ise bu yorgunluğu telafi etmek için uyuruz. Aynısı  beslenme için de geçerli. Gün içerisinde 3 öğün, doyana kadar yemek yeriz ve yine gün içerisinde  besinlerden aldığımız kalorileri yakarız. Gece boyunca vücudunuz günün yorgunluğunu atmak için  evin ışıklarını söndürür ve enerji sarfiyatını minimuma düşürür yani çok minimum düzeylerde kalori  yakarsınız. Bu yüzden gece dolabın kapağını açmak size sadece fazla kilolar olarak geri döner ve  bunlardan kurtulmak çok zordur. Bu alışkanlıktan kurtulmanın en basit yolu ise gün içerisinde size  yetecek kadar yemek yapmanızdır. Akşam yemeğini sadece yeteceği kadar yapın. Böylelikle hem  bütçenizden tasarruf etmiş olursunuz hem de sağlığınızı etkileyen kötü bir alışkanlığı ortadan  kaldırırsınız.

 ÇÖP YİYECEKLER (Fast Food / Junk Food)

fast food zararları
Bayılıyoruz buna. Yağlı, tuzlu ve şekerli yiyecek ve içeceklere olan aşkımız genetik kodlarımıza yazılmış adeta. Bu tarz yiyeceklerin lezzetli olmasının dışında aslında ucuz ve kolay hazırlanabilir olması da bizi çeken bir başka konu. Bu yiyecek ve içecekler günlük ihtiyacınızın çok üzerinde kaloriler barındırır. Basitçe belirtmek gerekirse çok fazla enerji barındırırlar. Hatta o kadar çok ki bir günlük enerji ihtiyacınızın çok çok üzerindedir bu. Bunun sonucunda da vücudumuz otomatik olarak bu fazla enerjiyi yağ hücreleri olarak depolamaya başlar. Buna bir çözüm olarak dürtülerimizi hemen kontrol etmeye başlayıp her köşe başında türemiş olan fast food lokantalarına daha az ya da hiç uğramamalıyız. Bu yazıyı buraya kadar okuduysanız kendinize bir söz verin ve bir daha ki seferde o köşebaşındaki McDonalds'a en azından bir seferlik gitmeyin. Kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

MEŞRUBAT

meşrubatın zararları
Gazlı içecekleri de tüketmeyi çok seven bir toplumuz. Film izlerken, oyun oynarken ve yemek yerken. Her gün bir kutu kola tüketen kişilerin tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskini %26 arttırdığını biliyor muydunuz? Bu en basit şekliyle kötü yeme ve içme alışkanlıklarımızın nasıl sağlık problemlerine dönüştüğünün örneğidir. Neden bir bardak Fanta yerine bir bardak organik, taze sıkılmış ve ekstra şeker içermeyen portakal suyu içmeyelim? Elbette iki litre Fanta almak portakal almaktan daha ucuz ama vücudumuz bunun ne kadarına dayanabilir? Gazlı içecekler çok yoğun ve sağlıksız şeker barındırırlar bu yüzden yeni jenerasyonda obezite oranı her gün kat kat artış gösteriyor. Bu sorunun en basit çözümü bu ürünleri satın almayı bırakmamızdır. Değiştirin ve daha sağlıklı çözümler bulun. Bunu yaparken de ailenizi bu duruma şartlayın. Bunu yapmanızla beraber de gözle görülür kilo kaybını fark edip kendinizi daha genç ve sağlıklı hissedeceksiniz. 

 Sağlıklı olmak hepimizin hedefi olmalı. Bu elbette kendi kendine olabilecek bir şey değil. Bunun için zamanımızı, paramızı ve sabrımızı adamalıyız. Uygun porsiyonlarda yemek yapmak, organik ve sağlıklı ürünler sattığını bildiğimiz yerlerden alışveriş yapmak, kötü beslenme alışkanlıklarımızı organik alternatifleri ile değiştirmek, şeker yerine bal kullanmak. Vücudunuz size teşekkür edecek, aileniz ve siz sağlıklı ve uzun bir hayat yaşayacaksınız.

Son bir ipucu daha verelim;

Bir adet küp şeker 25 kalori barındırır. Günde en az 5 bardak çay içtiğinizi ve 2 şeker kullandığınızı düşünürsek sadece çay içerek fazladan 250 kalori alırsınız. 250 kalori bir öğün yemekle eş değer bir rakamdır. Bu yüzden çayı ya da kahveyi şeker kullanmadan içmeliyiz. Sağlıklı bir ömür sizlerin olsun!

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.