Sultanahmet Camii Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek

 sultanahmet 10 gerçek1616 yılında yapımı biten ve 2016 yılının gelmesiyle birlikte 400. yaşını kutlayan Sultanahmet Camii hakkında bu güne dek bilmediğiniz 10 ilginç olayı bulacaksınız bu yazımızda.

İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan, bulunduğu semte adını veren ve bir çok insana istihdam yaratıp, geçim kaynağı sağlayan bu mimari güzellik abidesi bugün hala hem ziyarete hem de ibadete açık.
Biz de sizler için bu kutsal mekanı gezip, bilinmeyenlerini öğrendik."6 Minare?"


 Sultanahmet Camii'nin batı tarafındaki minarelerinden bir tanesi 2015 yılının ocak ayında  renovasyon için yerinden söküldü ve bugün hala bakımı devam ediyor.
 Yani cami yaklaşık bir yıldır 5 minareli şekilde ziyaretçilerini ağırlıyor.

sultanahmet camii hakkında bilinmeyenler

"Ramazan Hatimleri"


 Sultanahmet Camii'nde her ramazan ayında en az dört kere kuran sesli bir şekilde okunarak hatim  ediliyor.

sultanahmet camii kuran

"Vaazlar İngilizce"


 Cuma günleri, ramazan aylarında ve her namaz öncesinde caminin hocası ana dilimizde konuşmasını  bitirdikten sonra ingilizce olarak da turistlere islamın güzelliklerini anlatıyor.

sultanahmet camii avlu fotoğrafı

"6?"


 Evet, Türkiye'deki 6 minareli tek cami Sultanahmet camii.

sultanahmet camii manzarası

"Temel Atma Modası"


  Baya eskilere dayandığını öğreniyoruz bu modanın. Sultanahmet Camii yapımı sırasında Sultan 1.  Ahmet bizzat eline kazmayı alarak çalışmalara katılmış. Hatta Sultan'ın kullandığı kazma bugün hala  Topkapı sarayında sergilenmektedir.

"Bill Clinton"


  Bill Clinton camiyi iki sefer ziyaret etmiş hatta ikinci ziyareti esnasında ziyaretçilere camiyi kendisi  tanıtıp, bildiklerini aktarmış.


"Ziyaret Saatlerine Dikkat"


  Sultanahmet Camii ziyaretçilere ayrı, ibadet etmek isteyenlere ayrı olacak düzende iki bölüme  sahip.
  Haftanın her günü namaz saatleri dışında saat 08.30 ile 16.30 arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz  fakat bir çok yerli ve yabancı turistin bilmediği konu ise caminin cuma günleri saat 13.30'a kadar  kapalı olduğu.
 Not: Aşağıdaki uyarı yazısı sadece cuma günleri asılıyor yani ancak gittiğinizde kapalı olduğunu  öğrenebiliyorsunuz.
sultanahmet camii kaça kadar açık

"Blue Mosque?"


  Sultanahmet Camii duvarlarını kaplayan yirmi binin üzerindeki mavi iznik çinileri, turistlerin zaman  içerisinde bu camiyi Blue Mosque yani Mavi Cami diye adlandırmasına yol açmış.

sultanahmet camii iç taraf

"Saygı"


  Sultanahmet Camii avlusunun batı kanadındaki kapılarından birinde demirden de ağır bir kordon  bulunuyor. Padişah atıyla avluya girmek istediğinde bu kordon sembolik olarak onun kendine çeki  düzen vermesine ve girdiği kutsal mekana saygı duymasını gerektiğini hatırlatıyordu.

sultanahmet camii girişi

"Sedefkar Mehmed Ağa"

  Dönemin padişahı 1. Sultan Ahmet minarelerin altından yapılmasını ister fakat bu istek devletin  bütçesini aştığı için caminin mimarı Sedefkar Mehmed Ağa padişahın isteğini "altın" değil "altı"  olarak anlamış gibi hareket edip camiyi altı minareli olacak şekilde tasarlar.
sultanahmet camii
sultan ahmet camisinin içi
sultanahmet camisinin iç fotoğrafları
sultan ahmet camii
sedefkar mehmed ağa
sultanahmet camii manzara fotoğrafları
sultanahmet camii ve aya sofya manzarası

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.