Omnivore, Aylin Yazıcıoğlu Ve Kaan Sakarya

Sirha 2015 Fuarı, Restoran, Otel işletmeleri ve Yiyecek İçecek Söktörünün buluşmasının ikinci ve üçüncü günlerinde "Mutfakta Yaratıcılık" kapsamında Omnivore salonunda Nicole Restaurant Kurucu Şefleri Aylin Yazıcıoğlu ve Kaan Sakarya Mutfakta Yaratıcılık Ve Hazırlık hakkında konuşup birbirinden değerli tarifler paylaştılar..

2015 Sirha Fuarı'nın ikinci gününde Aylin Yazıcıoğlu  güzel bir akşam yemeği deneyiminin ardından tatlı deneyiminin de yenen yemeğe uygun olmasından bahsetti. Bunun için elbette tatlının pastane tatlısı değil mutfak tatlısı olması gerektiğini de ekledi.

aylin ayzaıcıoğlu resimleri

Nicole Restoran'da her hafta değişen 3 adet tatlı çıkarıldığından bahsediyor Aylin Şef. 

"Mutfakta En Önemli Unsur Dengedir"

Evet elinizde olan malzemeler ile bir denge oluşturduğunuz zaman lezzeti kesinlikle yakalıyorsunuz ve böylelikle Mutfaktaki Yaratıcılığınızın sınırlarını yok etmiş oluyorsunuz.

İlk olarak Kuzu Kulaklı, Kefirden Bir Sorbe yapıyor Aylin Yazıcıoğlu. Tatlısını hazırlarken de Mutfakta Yaratıcılık adına küçük ipuçları veriyor ve sebzelerin uzun süredir tatlıların içinde olmasından, pancarın artık demode olmasından, her ne kadar sebzeler tatlıların içerisinde olsada bizim yine de sebzeyi tatlı hale getirme zorunluluğumuzdan, soğuyan her şeyin tadını az da olsa kaybettiğinden, limonun tadı yükseltmesinden ve porçini mantarının adeta tatlı olmak için yaratıldığına inandığından bahsediyor.

Aylin Yazıcıoğlu ayrıca sebzeden yapılan tatlılarda kullanılan malzemelerin tek tek en güzel en uygun kullanalıbilecekleri hallerini düşünmelerini istiyor seyircilerden. Örneğin Kuzu Kulağı çiğ haldeyken limon gibi ekşisi vardır ve tatlılarda nasıl tadı yükseltmek için tuz kullanılıyorsa limon da tadı yükseltir yani kuzu kulağının o ekşi halini Aylin Şef, Sorbe'sinin tadını yükseltmek için kullanıyor.

kuzu kulağı tatlısı

kuzu kulağından tatlı
" Kuzu kulaklı Sorbe"

Sirha Fuarında tatma şansı elde ettiği Aylin Yazıcıoğlu'nun Kuzu kulaklı, kefir'den sorbesi beni gerçekten çok etkiledi diyebilirim. Çok soğuk olduğu için ilk ağzınıza aldığınızda tadını alamıyorsunuz elbette fakat iki saniye sonrası damağınızdaki enfes bir lezzet.

Bu tatlılar kolay hazırlanmıyor elbette arkasında bir ekip ve yılların verdiği deneyim ile yetenekli ellerin birleşmesi sayesinde oluşuyor. Bir seyircinin "Meyveli yoğurt gibi olmuş" demesi üzerine Aylin Yazıcıoğlu salonu kahkahaya boğan şu cevabı veriyor. 

"Şimdi evet, eve gidip dersimizi çalışıyoruz; yeşiller ot, beyazlar süt."

Bu sorbenin yapılış hikayesi de ilginç elbette; Sebzeli tatlılarda genellikle sebzeyi pişirmemeniz gerekiyor örneğin Kuzu kulağının yeşil halde kalıp püre haline gelmesi gerekiyor ve bu esnada kullanılan thermomix, pacojet gibi aletlerin çok büyük önemi var.

aylin yazıcıoğlu porçini

Aylin Hanım'ın ikinci tatlısı ise Porçini;

Porçini inanılmaz lezzetli, süt bazlı porçini mantarlı bir dondurma.

kırmızı biber sorbe nasıl yapılır

Aylin Yazıcıoğlu'nun üçüncü tatlısı ise Kırmızı Birber Sorbesi;

Rengi çilek renginden bile güzel içerisinde pancar ve kırmızı biber bulunan soğuk bir tatlı. Çok ilginç gerçekten, insan bunları gördükten sonra Aylin Şef'in dediği gibi denge yakalandığı zaman her üründen her türlü lezzetin doğabileceğini görüyor.

nicole restaurant aylin yazıcıoğlu


Ben çok büyük bir hayranlıkla izledim Aylin Yazıcıoğlu'nu, bunu itiraf etmeliyim. Ayrıca çok da tatlı bir insan olduğunu söyleyebilirim.


kaan sakarya


Kaan Sakarya da Aylin Yazıcıoğlu gibi Mutfakta Yaratıcılık üzerine konuştu ve güzel tarifler paylaştı. Hamsi Tartar ve Porçini Mantarlı yemek yaptı.


Omnivore Mutfakta Yaratıcılık kapsamında Türkiye'nin en yaratıcı şeflerinden Aylin Yazıcıoğlu ve Kaan Sakarya'yı dinleme ve enfes tatlılarını tatma şansı elde ettiğimiz Sirha Fuarı bugün itibariyle sona ermiş oldu.

Son olarak'ta Omnivore yarışma salonunda Hülya Meral, Aylin Yazıcıoğlu ve Cem Karakuş Dijital Pazarlamanın Yiyecek Hizmetleri Endüstrisi Üzerindeki Etkileri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdiler.

sirha 2015 cem karakuş

Sektör içerisinde büyük bir etkileşim imkanı sunan ve yiyecek içecek sektörünün gelişmesine büyük bir katkı sağlayan 3. Sirha Fuarı bu keyifli sohbetle beraber son buldu.

Umarım siz de bu şahane fuardan en az benim kadar keyif almışsınızdır!

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.